Hlavní obsah
Poslanec KDU-ČSL Pavel Severa Foto: Michaela Říhová, Právo

Lidovec Severa nebude stíhán za únik Kubiceho zprávy

Podle Městského státního zastupitelství (MSZ) v Praze lidovecký poslanec Pavel Severa nespáchal trestný čin v kauze úniku Kubiceho zprávy. Severa byl podezřelý, že loni před volbami vynesl ze Sněmovny utajovanou zprávu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o prorůstání zločinu do státní správy a politiky.

Poslanec KDU-ČSL Pavel Severa Foto: Michaela Říhová, Právo
Lidovec Severa nebude stíhán za únik Kubiceho zprávy

Mohl se tak dopustit ohrožení utajované informace z nedbalosti.

"Státní zástupkyně po zhodnocení důkazů došla k závěru že, koaliční poslanec P.S. svým jednáním nespáchal trestný čin. Případ v pátek odevzdala Národnímu bezpečnostnímu úřadu, aby posoudil, zda se zmíněný poslanec nedopustil přestupku," řekla Právu mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Poslance chtěl policejní komisař obvinit už v červenci, kdy dospěl k závěru, že to byl právě lidovecký politik, kdo loni před volbami vynesl ze Sněmovny utajovanou zprávu ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho o prorůstání zločinu do státní správy a politiky.

Státní zástupce ale tento krok zastavil dřív, než do Sněmovny putovala žádost, aby poslanci Severu zbavili imunity.

Vyšetřovatel musel spis doplnit a městské státní zastupitelství následně předložilo kauzu nadřízenému vrchnímu státnímu zastupitelství. To po skončení dohledové prověrky případ vrátilo městskému zastupitelství.

Severa obvinění označil za absurdní

Severa již dříve obvinění z úniku označil za absurdní. Podle některých médií ho usvědčoval z předání zprávy novinářům znalecký posudek a konkrétně porovnání rukou psaných poznámek. Znalec srovnal jednotlivé výtisky Kubiceho zprávy rozdané poslancům s fotografiemi, které se loni 29. května krátce po skončení sněmovního jednání objevily na internetových stránkách Českého rozhlasu.

Za únik informací z Kubiceho zprávy byl již potrestán ministr vnitra Ivan Langer (ODS), který byl za to potrestán pokutou 9000 korun od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). Langer pokutu zaplatil, ale nesouhlasil s ní, dle jeho vyjádření nechal zprávu na stole během jednání sněmovního výboru, který ji projednávání a odešel na pár minut na toaletu. Přítomní lidé mohli podle něj zkopírovat pouze jednu stránku zprávy. Do médií však ale podle NBÚ uniklo více stránek materiálu.

Historie Kubiceho zprávy

Případ souvisí s informacemi ze zprávy, kterou šéf ÚOOZ Kubice předložil květnu 2006 na zasedání sněmovního branného výboru, čtyři dny před volbami Sněmovny. Přestože část jednání poslanců byla uzavřená, dokumenty unikly do médií. Sociální demokraté to označili za zneužití policie k politickému boji.

Šéf ÚOOZ ve sněmovně řekl, že tehdejší premiér Jiří Paroubek (ČSSD), ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů. Uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy, což prý potvrzují právě utajované dokumenty ÚOOZ. ČSSD tvrdí, že ji únik Kubiceho zprávy ve volbách poškodil.

Socialisté od té doby o ÚOOZ hovořili jako o politické policii ODS. Útvar i ODS nařčení odmítly.

Společně s Kubicem byli tehdy na jednání výboru i další členové vedení ÚOOZ Hynek Vlas a Jaroslav Hruška. Inspekcí MV měli být i s Kubicem obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele, z pomluvy a z neoprávněného nakládání s osobními údaji. Žalobce ale rozhodl, že je trestně stíhat nebude.

Věc převzal náměstek policejního prezidenta František Snopek, který Kubiceho mohl kázeňsky potrestat. Snopek shledal v postupu Kubiceho i jeho dvou podřízených nedostatky, které mu vytkl. Kázeňské řízení ale zastavil, protože podle něj nešlo o kázeňský přestupek.

S podobným trestem tak nyní může skončit i Severa. Podle Zenklové není proti odevzdání věci NBÚ žádný opravný prostředek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků