Hlavní obsah

Lidovci při hlasování o vládě nebudou jednotní

Premiér Mirek Topolánek před hlasováním o důvěře vládě navštívil poslanecké kluby ČSSD a KDU-ČSL. Podle místopředsedy Sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD) se poslanci soc. dem. Topolánkovou návštěvou zviklat nenechali a menšinový kabinet ODS nepodpoří. Poslanci KDU-ČSL se rozhodli, že při hlasování nebudou postupovat jednotně. Mezi těmi, kteří namísto hlasování pro vládu opustí sál, mají být například Miroslav Kalousek či Libor Ambrozek.

Lidovci při hlasování o vládě nebudou jednotní

Ke svému krátkému projevu k poslaneckému klubu ČSSD se předseda ODS nechtěl vyjadřovat. Po opuštění frakce poslanců soc. dem. se ihned přesunul na společné jednání celstátního výboru a poslaneckého klubu lidovců.

Jednání s lidovci "výborné"

Na odchodu z jednání s vedením KDU-ČSL Topolánek řekl, že z něj má výborný pocit. Místopředseda a senátor lidovců Jiří Stodůlka uvedl, že je Topolánek poprosil, aby dali důvěru jeho vládě, přestože ví, že kvůli odporu ČSSD kabinet Sněmovnou zřejmě neprojde.

"I přesto požádal poslance KDU-ČSL, aby jeho vládu podpořili," řekl Právu Studůlka. Lidovci Topolánka ze schůzky vyprovodili potleskem.

Ze sálu zřejmě odejde Kalousek, Ambrozek a Šustr

Poslanecký klub KDU-ČSL se nakonec rozhodl, že nebude při hlasování o důvěře Topolánkově vládě postupovat jednotně. Rozhodnutí ponechají na individuálním postoji jednotlivých poslanců.

Podle informací Práva odejede ze sálu například expředseda strany Miroslav Kalousek, který svůj krok chce zdůvodnit v projevu před Sněmovnou.

Dalším, kdo vládu aktvině nepodpoří, bude bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Dříve jsem vládu ODS podporoval, ale nyní jsem zklamán jejím fungováním, takže ji nemohu aktivně podpořit," řekl Právu Ambrozek.

Třetím lidovcem, který zřejmě odejde při hlasování z jednací síně, bude Ladislav Šustr. Řekl to už na jednání poslaneckého klubu. Později Právu řekl, že se musí ještě rozhodnout.

Pokud by lidovci hlasovali pro vládu, získala by vláda polovinu hlasů přítomných poslanců. K získání důvěry však potřebuje nadpoloviční většinu.

Anketa
Jak se podle vás zachovají poslanci KDU-ČSL při hlasování o důvěře vládě?
Budou hlasovat pro
44.6 %
Odejdou ze sálu
5.8 %
Někteří ji podpoří, jiní odejdou
49.6 %
Celkem hlasovalo 6359 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků