Hlavní obsah

Lidovci nedají vládě důvěru s žádným zákonem

Předsednictvo křesťanských demokratů v úterý jednomyslně odmítlo možnost spojení hlasování o důvěře kabinetu Stanislava Grosse s jakýmkoli zákonem. "Tuto metodu odmítáme," řekl mluvčí lidovců Ondřej Jakob s tím, že vláda, ze které jeho strana vystupuje, důvěru lidovců ztratila a už ji nikdy nezíská. "Je to hra o čas," řekl Právu Jakob.

Lidovci nedají vládě důvěru s žádným zákonem

Za nejčistší způsob řešení vládní krize lidovci podle Jakoba stále považují demisi vlády. I nadále jsou připraveni podílet se na vládě se sociálními demokraty a unionisty bez Grosse v čele kabinetu.

"Vláda v čele se Stanislavem Grossem podporu KDU-ČSL nezíská, ať již k žádosti o vyslovení důvěry zvolí jakoukoli cestu," stojí v usnesení předsednictva. Lidovci už v pondělí odmítli Grossův návrh získat podporu vlády za hlasování o nějakém zákonu.

Podle Grossova poradce a poslance ČSSD Jana Mládka chce premiér důvěru spojit s přijetím zákona na snížení daní pro zaměstnance s platem do 20 000 korun.

Studentská výzva k odstoupení Grosse

Studenti požadující demisi premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) v úterý doručili na úřad vlády výzvu, aby rezignoval na funkci. Informoval o tom jeden z organizátorů akce Jakub Jareš.

Pokud premiér do konce týdne neodstoupí, budou ve čtvrtek 14. dubna demonstrovat na Václavském náměstí. Prohlášení podepsala jen během pondělí stovka studentů a také řada vysokoškolských pedagogů.

Politici by si podle organizátorů akce měli uvědomit rizika svého jednání. Pokud nevrátí politice její původní obsah a věrohodnost, způsobí růst preferencí extremistů, a ohrozí tak demokracii.

Situace, kdy se premiér drží u moci jen díky komunistům, je podle studentů nepřijatelná. Vyzývají proto veřejnost, aby se k nynějším protestům přidala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků