Hlavní obsah
Václav Klaus (s kyticí uprostřed) a senátor Tomáš Jirsa (vpravo) na pohřbu Jana Stráského v Prachaticích. Foto: Václav Pancer, ČTK

Lidé se rozloučili se zesnulým expremiérem Stráským. Dorazil i Klaus

Téměř tři stovky lidí se přišly v pondělí rozloučit s bývalým československým premiérem Janem Stráským. Ten zemřel 6. listopadu ve věku 78 let v pražském domově pro seniory. Poslední rozloučení s politikem a milovníkem přírody se konalo v jihočeských Prachaticích.

Václav Klaus (s kyticí uprostřed) a senátor Tomáš Jirsa (vpravo) na pohřbu Jana Stráského v Prachaticích. Foto: Václav Pancer, ČTK
Lidé se rozloučili se zesnulým expremiérem Stráským. Dorazil i Klaus

Mezi smutečními hosty byl například i bývalý prezident České republiky Václav Klaus, jihočeská hejtmanka Ivana Stráská, senátor Tomáš Jirsa či ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený. Smuteční věnec zaslal i prezident Miloš Zeman a Úřad vlády České republiky.

Jan Stráský vystudoval na Karlově univerzitě filozofii. V roce 1992 jako předseda federální vlády po abdikaci prezidenta Václava Havla zastával několik měsíců i úřad hlavy státu. Za prezidenta Václava Klause byl například ministrem zdravotnictví či dopravy.

Jan Stráský miloval přírodu a stal se i předsedou Klubu českých turistů. Dlouhá léta byl také ve vedení Krajského úřadu Jihočeského kraje. Před osmi lety se stal ředitelem šumavského Národního parku.

Pohřeb Jana Stráského

Foto: Lucie Kándlová, Právo

„Jan Stráský byl historicky prvním ředitelem Krajského úřadu Jihočeského kraje. Tuto práci vykonával velice zodpovědně a seriózně celých sedm let. Dodnes na něj vzpomínáme s láskou, vděčností a s obdivem. Byl spravedlivý, inteligentní, náročný, byl to manažer první třídy,“ řekl současný ředitel Krajského úřadu Jihočeského kraje Milan Kučera.

Smuteční řeč přednesl na pondělním pohřbu také bývalý prezident Václav Klaus. Ten byl dokonce jako svědek na jeho svatbě. „Honza byl mým kamarádem, přítelem, spolupracovníkem a kolegou. Já jsem s ním byl posazen do jedné kanceláře již v roce 1971. V politice zanechal velmi zřetelnou stopu, byl kvalitní politik. Nikdy na něj nezapomenu,“ řekl Václav Klaus.

Ten si také neodpustil zmínku o spánku, který prý Jan Stráský považoval za ztrátu času. Spal prý pouze čtyři hodiny denně. „Několikrát jsem mu to rozmlouval, ale nedal si říct,“ dodal Klaus s tím, že Stráský byl i vášnivý kuřák. Prý dokonce sepsali mezi sebou smlouvu, kolik cigaret denně může v kanceláři vykouřit.

Jan Stráský miloval šumavskou přírodu, kterou projel především na kole. Rád ale cestoval po celém světě. Na výlety do přírody bral odmala i své tři děti. Prý jim neustále opakoval, že v přírodě se nemusí ničeho bát. Bát se mají pouze zlých lidí.

Jan Stráský na snímku z roku 2011.

Foto: Petr Eret, ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků