Hlavní obsah
 

Apokalypsa, bezmoc, lidé v slzách. Hodonínská nemocnice hlásí první oběť

Na jižní Moravě, kterou se prohnala silná bouře, evidují záchranáři 150-200 zraněných. Hodonínská nemocnice oznámila, že někteří ze zraněných zemřeli, první informace hovořily nejméně o jednom člověku. Na některé lidi se zřítily domy či popadaly stromy. Pátrají po nich záchranáři. I ti uvedli, že budou oběti na životech.

 
Apokalypsa, bezmoc, lidé v slzách. Hodonínská nemocnice hlásí první oběť

„Můžeme říct, že jsou oběti na životech. Přesná čísla nevíme,“ řekla Právu mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. Podle ní zůstali lidé zavaleni pod zřícenými domy a je stále mnoho míst, kam se záchranáři zatím vůbec nedostali.

Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík řekl, že ošetřili asi 200 zraněných. "Rozhodně jsme tady ale měli více než desítky lidí, možná to mohlo být odhadem i 200. Naváželi je sem záchranáři, hasiči i příbuzní auty," uvedl Tesařík. Podle něj vypadala situace jako na bojišti. "Byla to apokalypsa. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou," uvedl Tesařík.

Později v České televizi uvedl, že v jejich zařízení zemřel jeden člověk. "Já mohu potvrdit jednu zemřelou osobu," uvedl Tesařík. Nemocnice podle něj vyhlásila traumaplán, zraněné do ní přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Zranění podle měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Nebyly to desítky lidí, ale 150 až 200 zraněných. Až ráno budou zjišťovat přesné počty, dodal.

Záběry tornáda z Lužic na Hodonínsku

Video: Petra Zetochová

„Povoláváme další pomoc, pomáhá nám armáda, sousedé z Rakouska, Slovenska, máme 150 zraněných, zavalené v budovách,“ řekla v České televizi mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

Asi nejlepsi zaber tornada v Luzicich. Clovek by rekl ze Usa, ale omyl …

Zveřejnil(a) Eric Nopest dne Čtvrtek 24. června 2021

Podle mluvčího hasičů Jaroslava Miklošky je vážně poničeno sedm obcí. Na místo míří týmy USAR specializované na vyhledávání osob v troskách.

Zranění lidé jsou také v autech, která v bouřce havarovala, některá se převrátila.

Tornádo v Lužicích na Hodonínsku

Video: Radek Imrich

Následky bouřky v Moravské Nové Vsi

Foto: Václav Šálek, ČTK

V nemocnici v Břeclavi je nyní asi 50 lidí zraněných při bouřkách, sanitky přivážejí další.

Jižní Moravou se prohnala silná bouře, na Hodonínsku se hovoří i o tornádu. Záchranáři v oblasti vyhlásili čtvrtý stupeň mimořádné situace.

Nemocnice v Hodoníně má desítky zraněných. Do oblasti míří 200 policistů jako posily, stejně jako všechny jednotky Integrovaného záchranného systému.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků