Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Lékárníci budou chtít náhradu škody od krajů, které platí za lidi

Lékárníci budou chtít od krajů nahradit škodu, kterou utrpěli tím, že pacienti místo do jejich lékáren chodili pro léky do krajských zařízení, kde nemuseli platit regulační poplatky. Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel ve středu řekl, že pokud lékárníci uspějí s žalobami na nekalou soutěž ze strany krajů, začnou podávat žaloby také na náhradu utrpěné škody.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Lékárníci budou chtít náhradu škody od krajů, které platí za lidi

"Žaloba o náhradu škody znamená vyčíslení škody, soud bude rozhodovat v individuálních případech o kolik došlo k úbytku a jak byl daný provozovatel poškozen," vysvětlil.

V náhradě škody se zohledňuje úbytek pacientů, úbytek tržeb a snížení hospodářského výsledku. V některých případech prý vykazují provozovatelé dokonce již znaky úpadku. "Budou vyčísleny škody, přesnou částku musíme sdělit nejprve soudu, řádově se domníváme, že to budou statisíce až milióny korun," uvedl Hampel.

Podle průzkumu České lékárnické komory nevybírání regulačních poplatků v krajských lékárnách snížilo příjmy ostatních lékáren o 30 až 70 procent a počty receptů o 30 až 60 procent. Důsledkem finančního propadu je omezování provozní doby a propouštění zaměstnanců.

Hampel připomněl, že v současné době vydaly soudu z popudu lékárníků již pět předběžných opatření ve středních Čechách a na Moravě. [celá zpráva]

Obraťte se na soud, radí grémium

Grémium pořádá v krajích kampaň, v níž členům vysvětluje, co pro ně podání žaloby znamená. "Doporučujeme jim, aby se obrátili na místně příslušný krajský soud s podáním žaloby na nekalou soutěž, protože se domníváme, že v postupu krajů se projevují znaky nekalé soutěže," řekl Hampel.

Popsal, že předběžné opatření je krok číslo jedna, krok číslo dvě je podání žaloby na ochranu proti nekalé soutěži. Pokud bude soudy potvrzena, nastupuje krok číslo tři, kde se může připojit jakýkoli provozovatel veřejné lékárny a podat žalobu o náhradu škody.

V Senátu jsou nyní dva návrhy na úplné zrušení nebo výrazné omezení regulačních poplatků. Pokud zákonodárci zachovají část poplatků, budou kraje dál hradit poplatky ve svých zařízeních a k žalobám se budou přidávat další lékárníci.

Kvůli postupu krajů se v polovině února obrátila na Evropskou komisi Česká lékárnická komora, v březnu ji následoval provozovatel soukromé sítě dr. Max Česká lékárna a.s., která pod tlakem konkurence platí za pacienty poplatky formou bonusů. "Dodatečné výdaje lékáren dr. Max za kompenzace poplatků dosáhly téměř 15 miliónů korun, proto jsme podali podnět EK k prošetření, zda je postup krajů v souladu s evropským právem," řekl tehdy ředitel společnosti Pavel Vajskebr.

Za pacienty platí regulační poplatky všechny kraje vedené sociální demokracií s výjimkou Prahy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků