Hlavní obsah
Části lebky Tycha Braha Foto: Jacob Christensen Ravn, Reuters

Lékaři zkoumali kosti a lebku Tycha Braha

Radiologové pražské Nemocnice Na Homolce pomocí počítačové tomografie (CT) ve středu zkoumali kostru slavného dánského astronoma Tycha Braha. Jeho ostatky v cínové rakvi vyzvedli archeologové v pondělí. Uvnitř byly části dlouhých kostí, žeber i část lebky. Zachovaly se i zuby v horní čelisti.

Části lebky Tycha Braha Foto: Jacob Christensen Ravn, Reuters
Lékaři zkoumali kosti a lebku Tycha Braha

Čeští vědci předají výsledky své práce dánským kolegům, kteří se zajímají o to, jak astronom a alchymista v roce 1601 zemřel. Sestaví také podobu jeho postavy a zjistí, jakými nemocemi trpěl.

"Ostatky těla jsme vyšetřovali po částech - zkoumali jsme postupně dlouhé kosti, žebra, obratle, zbytky obličeje i další drobné kosti. Celá lebka se nezachovala, zůstala jen její obličejová část, zachovalé jsou i zuby v horní čelisti. Naskenovali jsme zhruba 25 000 tenkých řezů," popsal práci českých lékařů radiolog Martin Horák. Vyšetření trvalo podle něho asi hodinu, počítačové zpracování dalších pět hodin.

Kosterní pozůstatky astronoma Tycha Braha

Foto: Jacob Christensen Ravn, Reuters

Dánský vědec, který působil na dvoře císaře Rudolfa II. zřejmě zemřel na selhání ledvin. Spekuluje se o otravě rtutí, která mohla problémy s ledvinami způsobit. Astronom, který dělal pokusy se rtutí sám na sobě, se mohl předávkovat. Dánové mají ale i teorii, že jej nechal otrávit dánský král Kristián IV, protože Brahe měl pletky s jeho matkou.

V pátek budou ostatky opět uloženy v Týnském chrámu.

Tycho Brahe (někdy se také uvádí jméno Tycho de Brahe, je ale nepřesné, správně by bylo Tycho Brahe de Knudstrup) se narodil 14. prosince 1546 v dánském Knudstrupu. Byl šlechtického původu. Je znám jako významný astronom, nejpřesnější pozorovatel noční oblohy. Jeho pozorování byla překonána až v moderní době.
V roce 1572 například popsal výbuch supernovy v souhvězdí Kasiopea.
Pracoval pro dánského krále Fridricha II, který mu nechal vybudovat observatoř. Pak se s ním ale nepohodl a přijal nabídku na dvoře rakouského císaře Rudolfa II.
Brahe byl stoupencem hybridní teorie mezi teorií heliocentrickou a geocentrickou. Tvrdil, že kolem Země obíhají Slunce a Měsíc, všechny ostatní planety obíhají kolem Slunce
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků