Hlavní obsah

Langera stál únik Kubiceho zprávy devět tisíc

Pokutu devět tisíc korun dostal ministr vnitra Ivan Langer (ODS) od Národního bezpečnostního úřadu. Sankciován byl kvůli tomu, že se média dostala k informacím z Kubiceho zprávy. Tajný dokument nechal Langer ležet v místnosti, kde k němu měli přístup novináři.

Langera stál únik Kubiceho zprávy devět tisíc

"Pokutu respektuji, byť se s ní vnitřně neztotožňuji," řekl v úterý Novinkám Langer. Podle něj sankce zároveň potvrzuje, že on Kubiceho zprávu nikomu nedal.

"Obvinění na moji adresu bylo lživé a navíc odposlouchávací mašinérie nevinných osob byla zbytečným zásahem do soukromí," dodal ministr. Během aféry kolem Kubiceho zprávy byla odposlouchávána i Langrova manželka a tchyně.

Langer přiznal, že udělal chybu, když odešel z místnosti, kde spis ležel. Někdo se tak dle jeho slov dostal k utajovaným informacím.

Pokutu zaplatil, přestože se postihu mohl vyhnout, protože jako poslanec je chráněn imunitou, která se vztahuje i na správní delikty.

Podle NBÚ tak Langer umožnil neoprávněné osobě přístup k utajované informaci, za což mohl podle zákona dostat pokutu až ve výši 5 miliónů korun. Úřad však uložil pokutu na samé spodní hranici, mimo jiné i proto, že šlo ze strany Langera o první podobný prohřešek.

"Za polehčující okolnost vzal správní orgán charakter zavinění jmenovaného, kdy zcela vyloučil nejen jeho úmysl zpřístupnit dokument neoprávněným osobám, ale i vědomou nedbalost," uvedl pak šéf odboru právního a státního dozoru NBÚ Lubomír Prchal ve stanovisku, které má Právo k dispozici. Kromě pokuty musel Langer zaplatit i náklady na řízení ve výši jednoho tisíce korun.

ČSSD trvá na tom, že to Langer udělal schválně

"Pokuta, kterou ministr vnitra obdržel, je sice s ohledem na skutek směšná, podstatné je však to, že bylo prokázáno, že Langer loni umožnil novinářům, aby se dostali k informacím z tzv. Kubiceho zprávy," tvrdí předseda bezpečnostní komise ČSSD Jeroným Tejc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků