Hlavní obsah
Úřadující předseda ODS Martin Kuba Foto: Petr Horník, Právo

Kvůli trafikám strávil Kuba pět hodin u výslechu

Vyšetřovatelé kauzy údajných trafik pro trojici exposlanců ODS v úterý pět hodin vyslýchali úřadujícího šéfa ODS Martina Kubu. Policisty zajímala jednání o údajných úplatcích, za něž považují instalování exposlanců do společností se státní účastí. Vedle toho byl Kuba dotazován i na setkání s lobbistou Ivo Rittigem.

Úřadující předseda ODS Martin Kuba Foto: Petr Horník, Právo
Kvůli trafikám strávil Kuba pět hodin u výslechu

Kuba vyšetřovatelům už minulý týden řekl, že se žádných jednání o údajných trafikách neúčastnil.

"Vysvětloval jsem rozdíl mezi jednáními před kongresem, o kongresové situaci a jednáními, která by se měla týkat těch rebelujících poslanců. Policie to poměrně spojuje, protože to patří do té doby, kdy tím, jak jsem se ucházel o pozici prvního místopředsedy, tak jsem absolvoval řadu politických jednání, a vysvětlovali jsme si rozdíly mezi těmito věcmi," uvedl po výslechu politik.

Kuba dorazil do budovy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sám a pěšky. Kromě něho přišel před 14:00 do policejního objektu v ulici Na Perštýně také Ivo Ištvan, šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství, které kauzu dozoruje. Přišel rovněž Eduard Bruna, advokát obviněné Jany Nagyové.

Setkání s Rittigem Kuba nekomentoval

Exposlanci Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr se vzdali mandátu, čímž umožnili tehdejší vládě Petra Nečase (ODS) schválení daňového balíčku, s nímž nesouhlasili. Žalobci tvrdí, že údajnou předem domluvenou protislužbou pro tuto trojici bylo získání postů ve firmách se státní účastí. Státní zastupitelství chce v této souvislosti stíhat také Nečase, který jim údajně tento úplatek přislíbil.

Média již dříve spekulovala o tom, že se kriminalisté budou Kuby ptát i na jeho setkání s lobbistou Rittigem před loňským kongresem občanských demokratů. Na tyto dotazy při minulém výslechu nedošlo. Politik totiž nedávno připustil, že se s kontroverzním podnikatelem Rittigem, na nějž se policie rovněž zaměřuje v souvislosti s vyšetřováním kauzy Nagyové, loni setkal.

V úterý Kuba pouze uvedl, že se o Rittiga policie zajímala pouze okrajově, více to však komentovat nechtěl.

Žalobci chtějí nové obvinění

V případu údajného podplacení tří exposlanců ODS jsou v tuto chvíli obviněni pouze Nečasova přítelkyně Nagyová s někdejším Fuksovým náměstkem Romanem Bočkem, kteří Nečase údajně k poskytnutí úplatku navedli. Obvinění Fuksy, Tluchoře a Šnajdra zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se na jejich jednání vztahuje poslanecká imunita.

Související témata

Martin Kuba po jednání výkonné rady ODS, která se 17. června 2013 sešla v sídle strany.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér Petr Nečas

Foto: Petr Horník, Právo

Petr Tluchoř

Foto: Petr Horník, Právo

Marek Šnajdr (ODS)

Foto: Milan Malíček, Právo

Propuštěný bývalý poslanec Ivan Fuksa krátce poté, co opustil brány vazební věznice v Ostravě.

Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Žalobci však chtějí exposlance znovu obvinit na základě toho, že se jejich údajná vyjednávání o úplatku odehrávala i mimo Sněmovnu. Požádali proto Nejvyšší soud o stanovisko, zda jsou poslanci vyňati z trestního řízení i pro tyto případy. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků