Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jakub Kynčl, Novinky

Kvůli předraženým zakázkám se Vězeňská služba obrátila na inspekci

Kvůli dvěma údajně předraženým zakázkám se Vězeňská služba (VS) obrátila na generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Nesrovnalosti, které odhalil audit zadaný ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO), měly být důvodem odvolání bývalého šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala. O podnětu GIBS v pátek informoval mluvčí VS Robert Káčer.

Ilustrační foto Foto: Jakub Kynčl, Novinky
Kvůli předraženým zakázkám se Vězeňská služba obrátila na inspekci

„V tuto chvíli máme podklady ke dvěma konkrétním zakázkám. První, která se týká kuchyňských technologií, byla předražena o osm miliónů. Předražení u druhé zakázky na eskortní autobusy předběžně odhadujeme na desítky miliónů korun,” uvedl mluvčí.

V prvním případě tak zakázka podle něj byla předražena o 40 procent, ve druhém zhruba o čtvrtinu.

Kontrolu Vězeňské služby zahájila ministryně krátce po svém nástupu do funkce. Když odvolala Dohnala, uvedla, že audit odkryl mimo jiné závažné nedostatky v oblasti zadávání veřejných zakázek či čerpání prostředků z fondů Evropské unie.

Dohnal se proti svému odvolání brání rozkladem. Jedním z jeho argumentů je to, že mu Válková klade za vinu i údajné nesrovnalosti z let, kdy ještě v čele Vězeňské služby nestál. Na dotaz, zda dvě údajně předražené zakázky zadával právě Dohnal, Káčer odpověděl, že zakázky spadají i do loňského roku – tedy do doby, kdy Dohnal službě šéfoval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků