Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Kvůli chřipce zakazují nemocnice návštěvy

Kvůli rostoucímu počtu případů chřipky začínají pražské nemocnice omezovat návštěvy na vybraných odděleních. FN Motol informovala, že zakazuje od pátku návštěvy na oddělení LDN - Centrum následné péče. Thomayerova nemocnice v Krči sdělila, že návštěvy nesmějí od soboty 1. února na tamní 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty. Návštěvy na některých lůžkových odděleních také zakázaly zatím dvě nemocnice v Olomouckém kraji.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Kvůli chřipce zakazují nemocnice návštěvy

Minulý pátek bylo v Praze nemocných zhruba 1300 na 100 000 obyvatel a nemocných proti předešlému týdnu přibylo o 30 procent. Aktuální data by Hygienická stanice Hlavního města Prahy měla publikovat v pátek odpoledne.

Návštěvy pacientů na některých svých lůžkových odděleních kvůli rostoucímu počtu viróz také zakázaly či omezily zatím dvě nemocnice v Olomouckém kraji. Preventivní opatření na dvou klinikách zavedla Fakultní nemocnice Olomouc i Nemocnice Prostějov.

FN Olomouc proto v úterý zakázala návštěvy na hemato-onkologické klinice, aby pacienty ochránila před možnou nákazou. Hemato-onkologie je druhou klinikou FN Olomouc, která upravila režim návštěv. V pondělí omezila návštěvy dětská klinika, kde je v jednom kalendářním dni povolena návštěva jen jednomu dospělému rodinnému příslušníkovi dětského pacienta.

Nemocnice Prostějov už minulý týden v pátek zakázala návštěvy na interním oddělení a oddělení LDN. Nemocných s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji přibývá, na začátku tohoto týdne hygienici evidovali již 1629 případů na 100 000 obyvatel. Na Jesenicku se nemocnost blíží k dvoutisícové hranici.

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí.

Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou v Česku souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Nejnebezpečnější je chřipka pro chronicky nemocné a seniory, kteří mají oslabenou imunitu. Jim také podle odborníků nejvíce prospívá očkování. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazeno senioři nad 65 let, chroničtí pacienti s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidé v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních.

Ostatní si musí očkování u lékaře zaplatit, část jim vrátí na požádání zdravotní pojišťovna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků