Hlavní obsah

Kvůli chřipce zakazují nemocnice návštěvy

31. 1. 2020, 10:54

Kvůli rostoucímu počtu případů chřipky začínají pražské nemocnice omezovat návštěvy na vybraných odděleních. FN Motol informovala, že zakazuje od pátku návštěvy na oddělení LDN - Centrum následné péče. Thomayerova nemocnice v Krči sdělila, že návštěvy nesmějí od soboty 1. února na tamní 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty. Návštěvy na některých lůžkových odděleních také zakázaly zatím dvě nemocnice v Olomouckém kraji.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Ilustrační foto

Článek

Minulý pátek bylo v Praze nemocných zhruba 1300 na 100 000 obyvatel a nemocných proti předešlému týdnu přibylo o 30 procent. Aktuální data by Hygienická stanice Hlavního města Prahy měla publikovat v pátek odpoledne.

Návštěvy pacientů na některých svých lůžkových odděleních kvůli rostoucímu počtu viróz také zakázaly či omezily zatím dvě nemocnice v Olomouckém kraji. Preventivní opatření na dvou klinikách zavedla Fakultní nemocnice Olomouc i Nemocnice Prostějov.

Čtyřletá dívka přišla kvůli obyčejné chřipce o zrak

Děti

FN Olomouc proto v úterý zakázala návštěvy na hemato-onkologické klinice, aby pacienty ochránila před možnou nákazou. Hemato-onkologie je druhou klinikou FN Olomouc, která upravila režim návštěv. V pondělí omezila návštěvy dětská klinika, kde je v jednom kalendářním dni povolena návštěva jen jednomu dospělému rodinnému příslušníkovi dětského pacienta.

Nemocnice Prostějov už minulý týden v pátek zakázala návštěvy na interním oddělení a oddělení LDN. Nemocných s akutními respiračními chorobami v Olomouckém kraji přibývá, na začátku tohoto týdne hygienici evidovali již 1629 případů na 100 000 obyvatel. Na Jesenicku se nemocnost blíží k dvoutisícové hranici.

Zatímco se Češi děsí koronaviru, zemřelo 12 lidí na chřipku

Domácí

Epidemie chřipky přichází každoročně, obvykle v lednu, loni až na počátku února. Onemocní až deset procent dospělých a pětina dětí. V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v Česku praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 000 lidí.

Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče, 195 z nich zemřelo. Lékaři odhadují, že každoročně s chřipkou v Česku souvisí zhruba 1500 až 2000 úmrtí.

Devět bylinkových tipů proti nastuzení

Zdraví

Nejnebezpečnější je chřipka pro chronicky nemocné a seniory, kteří mají oslabenou imunitu. Jim také podle odborníků nejvíce prospívá očkování. Z veřejného zdravotního pojištění ho mají hrazeno senioři nad 65 let, chroničtí pacienti s vážnějšími nemocemi srdce a cév, ledvin či plic, cukrovkou léčenou léky a lidé v domovech seniorů, léčebnách dlouhodobě nemocných a podobných zařízeních.

Ostatní si musí očkování u lékaře zaplatit, část jim vrátí na požádání zdravotní pojišťovna.

Reklama

Výběr článků