Hlavní obsah

Kupujete si letenky? Jak ušetřit až tisíce

Češi, kteří se teď v létě chystají do vzdálených destinací, mohou na letenkách ušetřit i desetitisíce korun. Podmínkou však je, že si pro odlet nezvolí tuzemské letiště, ale aeroporty ve Vídni či Mnichově, na něž se lze z Česka poměrně lacino a bez velké časové ztráty dopravit třeba vlakem.

Kupujete si letenky? Jak ušetřit až tisíce

Že jsou rozdíly skutečně výrazné, zjistilo Právo na internetovém serveru Letuška.cz, kde jsou uváděny celkové ceny letenek včetně letištních tax a palivového příplatku, který si účtují jednotlivé letecké společnosti.

Například do egyptské Hurghady šlo přes internet zakoupit zpáteční letenku z Ruzyně v ekonomické třídě pro jednu osobu nejlevněji za 22 362 korun. Kdyby však člověk letěl do tohoto egyptského letoviska z Vídně, zaplatil by 15 730 korun, a z Mnichova dokonce jen 12 939 Kč. Ještě výraznější by úspora byla, kdyby letěli dva dospělí a dítě mladší dvanácti let.

Za zpáteční letenky z Ruzyně do Hurghady by rodina zaplatila celkem 62 181 korun, avšak z Vídně 50 659 Kč a z Mnichova pouhých 36 333 Kč. Tedy o téměř 26 tisíc korun méně než při letu z Prahy. Z tohoto pohledu se pár tisícovek vynaložených na jízdné či benzín pro cestu z ČR do Mnichova jeví téměř jako pakatel.

Do Thajska a Řecka raději z Ruzyně

Méně výhodný by pro obyvatele Česka byl odlet z ciziny do Thajska. Z Prahy i Vídně totiž cena zpáteční letenky do Bangkoku začíná na necelých 15 000 korunách. Z Mnichova by šlo sice do Bangkoku a zpět letět za 10 736 Kč, ale úspora rozhodně nevyváží trmácení ve vlaku či autě.

Ruzyně jako místo odletu vyhrává, i pokud jde o Řecko. Třeba do Heraklionu se lze z pražského letiště dopravit za 9715 až 13 427 korun, ale z Mnichova by to bylo jen o málo levnější, za 8061 až 12 059 Kč.

Pokud by však cílovou destinací byla třeba Havana, vyplatí se do Mnichova určitě cestovat. Zpáteční letenku Mnichov-Havana lze totiž sehnat už za 21 843 korun, zatímco z Prahy její cena začíná od 52 858 Kč a z Vídně od 36 857 Kč.

Mnichov by naopak byl nevýhodnou volbou pro let do Jihoafrické republiky. Zpáteční letenka z tohoto centra Bavorska do Kapského Města je za 33 400 až 34 256 Kč, zatímco z Prahy ji lze pořídit za necelých 32 000, a z Vídně dokonce za 21 672 Kč.

Nejlevněji s cestovkou

Výhodnost místa odletu se tedy liší podle té či oné destinace. Pro rozhodování je také důležité, jak dlouho let potrvá. Například do Hurghady totiž můžete jednotlivými pravidelnými spoji letět s jedním či dvěma mezipřistáními sedm, ale i šestnáct hodin.

Pro oblíbené turistické destinace jednoznačně platí, že zdaleka nejlevnější je charterový let v rámci zájezdu s cestovní kanceláří. Spousta Čechů však létá do zahraničí na služební cesty nebo dává přednost individuálním zájezdům. A těm by stálo za úvahu, zda let nezačít v blízké cizině.

Jak Právu řekl člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, obyvatelé ČR loni v cizině strávili 3,9 miliónu dovolených a cestovní kanceláře prodaly dva milióny zahraničních zájezdů. Z toho vyplývá, že téměř v polovině případů se Češi při zajišťování dopravy na dovolenou v cizině obešli bez cestovek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků