Hlavní obsah
Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Kubera - do všeho šel po hlavě a někdy i proti všem

Vášnivý kuřák, zarputilý bojovník proti sociálním sítím, prostořeký šprýmař, kdy si občas okolí nebylo jisto, zda žertuje, nebo mluví vážně. I to byl Jaroslav Kubera.

Předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Kubera - do všeho šel po hlavě a někdy i proti všem

Popularitu si vydobyl v domovských Teplicích, kde vládl nepřetržitě 24 let od roku 1994. Probil se osmi volbami. V roce 2018 už se ale primátorského řetězu nechopil a začal se soustředit na senátní politiku. Pro ODS byl na složitém severu Čech jistota. Hlasy sbíral i v dobách, kdy se straně nedařilo. Komunální volby vyhrál i v kritickém roce 2014. V roce 2016 byl zvolen z 55. pozice kandidátky do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Do Senátu se dostal v roce 2000 a svůj post dvakrát suverénně obhájil. V roce 2016 byl zvolen místopředsedou komory a po poslední obhajobě mandátu v roce 2018 i předsedou.

A už zkraje avizoval, že svůj styl bude mírnit: „Je mi jasné, že musím vystupovat jinak než dosud. Státník musí mít obrovský nadhled, musí se to učit. A já si myslím, že to dokážu.“

Jako šprýmař se Kubera projevil i na Hradě při návštěvě u Miloše Zemana. „Teď jsem se svezl v křesle, kterým jezdí pan prezident ve výtahu. Nechal jsem se tam vyfotit, abych věděl, v čem tam budu za pár let sedět, doufám,“ referoval v nadsázce.

Kubera měl velmi blízko i k prezidentu Václavu Klausovi. Zejména při ratifikaci Lisabonské smlouvy v roce 2009, kterou Klaus odmítal. Kubera si, podobně jako Klaus, nebral vůči Bruselu servítky. Jednou EU přirovnával k Sovětskému svazu, jindy k RVHP. S Klausem jej pojil i boj proti všemu levicovému, proti novotám, „ismům“, „novodobým náboženstvím“ a „zelené tsunami“.

A nebral si servítky v duchu politické nekorektnosti. Byl průkopníkem pojmu „ekoterorista“, bral se proti „totalitě menšin“, od ”multi-kulti” přes LGBT třeba po feministky.

Jako ražený pravičák a zastánce zachování osobních svobod se dostával do střetů nejen kvůli omezování kouření, ale občas dokázal vytočit i své stranické souputníky. Například když prosadil zákon, podle nějž musí chodníky uklízet obec, a ne vlastník přilehlé nemovitosti. Neskrýval ale ani krajně nepopulární názory. Například když v roce 2007 říkal, že by se platy politiků měly zvýšit na 270 tisíc, aby si z toho politici platili i výdaje, místo toho, aby pokrytecky pobírali různé náhrady.

Benešem ve filmu

Proslul svými průpovídkami na adresu žen, z čehož plynulo časté pobouření. Ministryním práce za ČSSD přezdíval Michaela Marksová-Engelsová či Venezuela Maláčová. Patřil mezi vítěze anticeny Zelená perla od ekoaktivistů. O jeho popularitě i charismatu svědčí i fakt, že si jej režisér Ondřej Trojan vybral do filmové role.

„Přerod z politika ve státníka není jednoduchý. Je to tak trošku role. Já si to nacvičil ve filmu Toman, kde jsem hrál prezidenta Beneše,“ řekl Kubera.

Cenil si vztahu s manželkou Věrou, se kterou má dvě dcery. Brali se, jak říkal, „mezi tanky“ 13. září 1968. Jejich vztah začal prý ve 14 letech, předloni slavili zlatou svatbu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků