Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo

KSČM propouštěla. I tak zaměstnává nejvíc lidí

V počtu stranických zaměstnanců nemají komunisté konkurenci. Dohromady podle mluvčí Heleny Grofové zaměstnávají 257 lidí, z toho 83 na hlavní pracovní poměr (HPP).

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Jan Handrejch, Právo
KSČM propouštěla. I tak zaměstnává nejvíc lidí

Ačkoliv KSČM loni výrazně propouštěla, je číslo stále několikanásobně vyšší, než uvádějí ostatní strany. Strana se zbavila 48 pracovníků, tedy téměř každého šestého. Propouštění nastalo po volbách 2017, kdy KSČM dosáhla historicky nejhoršího výsledku a tím pro toto volební období přišla o desítky milionů na státních dotacích.

„Proběhla reorganizace po sjezdu strany v roce 2018,“ řekla Právu Grofová. „Na ústředním výboru KSČM pracuje celkem 50 zaměstnanců, z toho 42 na HPP. Zhruba polovina z nich nejsou političtí pracovníci, ale hospodářská správa (řidiči, údržbáři atd.). Na okresních a krajských výborech pracuje celkem 207 zaměstnanců, z toho 41 na HPP. Většinou jsou to političtí pracovníci,“ uvedla také Grofová.

Strana se potýká s úbytkem členů, jen v letech 2014 až 2018 přišla o 14 tisíc. Před rokem mělo stranickou legitimaci zhruba 37 tisíc komunistů. Výši průměrné mzdy KSČM odmítla sdělit. Podle výroční zprávy 2017 dosáhly mzdové výdaje na 305 zaměstnanců 51,8 milionu korun. Zprávy za loňský rok strany a hnutí podle zákona zveřejní až k 1. dubnu.

Jediným zaměstnancem je ředitelka hlavní kanceláře
Tomáš Pergl, mluvčí STAN

Ve velikosti stranického aparátu komunisty s odstupem následuje ČSSD, která je také hospodářsky oslabena po volebním neúspěchu a má milionové dluhy. Ve výroční zprávě z roku 2017 hovoří o 115 zaměstnancích, loni se jejich počet měl podle informací Práva lehce snížit. Mzdové náklady předloni dosáhly 56,7 milionu korun, průměrnou mzdu ČSSD sdělit odmítla.

Ve straně se šíří obavy z propouštění kvůli nutným úsporám. ČSSD totiž čeká na rozhodnutí Nejvyššího soudu ve svém dovolání v kauze Lidového domu. Podle městského soudu v Praze by měla vyplatit dědicům právníka Zdeňka Altnera 337 milionů korun.

ANO platí průměrně 38 tisíc, topka 35 tisíc

Jen čtvrtinu lidí proti soc. dem. zaměstnává hnutí ANO. Podle PR manažera Vladimíra Vořechovského eviduje 29 osob, které jsou v zaměstnaneckém poměru. Za poslední rok tedy ANO přijalo asi 13 lidí, výroční zpráva z roku 2017 totiž hovoří o 16 zaměstnancích.

„Jejich průměrná hrubá mzda činí 38 tisíc korun. Jedná se především o krajské manažery, kteří mají na starosti 14 krajských organizací, dále se jedná o asistentky centrály hnutí, které zpracovávají veškerou administrativu ze všech krajských organizací, dále právní služby, tiskové oddělení, správa webů a Facebooku,“ sdělil Právu Vořechovský.

ODS eviduje přes 40 zaměstnanců. „Jedná se o regionální a oblastní manažery a zaměstnance hlavní kanceláře ODS – zaměstnance provozního oddělení, mediální a analytické sekce a sekretariátu,“ informovala mluvčí ODS Jana Havelková. Mzdové výdaje v roce 2017 činily 28,9 milionu korun.

SPD Právu na otázku, kolik zaměstnává lidí a kolik jim průměrně platí, neodpověděla

Pirátská mluvčí Karolína Sadílková Právu sdělila, že loni Piráti zaměstnávali 21 lidí na dohodu o provedení práce a jednoho pracovníka na dohodu o provedení činnosti s průměrnou výší hrubé odměny 5900 korun měsíčně. „Aktuálně (rok 2019) mají piráti pět probíhajících plnění na dohodu o provedení práce s měsíčním paušálem 2000 až 2500 Kč a s případnou hodinovou sazbou 100 korun,“ sdělila Sadílková.

„Kromě nich pro piráty pracuje na živnostenské oprávnění 40 lidí s různým rozsahem nasmlouvaných činností. Průměrná základní odměna činí 23 222 korun, průměrná výše maximální úkolové odměny za měsíc je 5342 korun,“ dodala.

STAN má jednoho zaměstnance

KDU-ČSL zaměstnává 44 lidí, počítá do toho i zkrácené úvazky, informovala Právo mluvčí Denisa Morgensteinová. S dalšími lidmi spolupracuje strana podle potřeby externě. Lidovci nechtěli sdělit, kolik průměrně svým lidem platí, a odkázali na výroční zprávu z roku 2017. Ta hovoří o 18,4 milionu korun.

TOP 09 se přihlásila k pěti zaměstnancům s průměrnou mzdou 35 tisíc korun. „Jedná se o generálního sekretáře, tiskovou mluvčí a asistenty. Dalších zhruba 25 subjektů spolupracuje externě (analýzy, marketing, grafika, účetnictví, foto, kreativa, IT podpora, právní služby, PR služby),“ sdělila Právu mluvčí Lenka Brandtová.

Hnutí STAN má jediného zaměstnance. „Jediným zaměstnancem je ředitelka hlavní kanceláře, která řídí chod hlavní kanceláře a koordinuje veškerou technickou činnost hnutí STAN. Průměrný plat bohužel nebudu zveřejňovat, protože vzhledem k tomu, že se jedná o jednoho zaměstnance, tak bych sdělil plat konkrétní osoby,“ řekl Právu mluvčí Tomáš Pergl. Dodal však, že hnutí má průměrně 20 externích spolupracovníků. „Jejich počet kolísá podle toho, kolik je třeba práce. Závislé je to především na tom, zda je období před volbami, či nikoliv,” uvedl Pergl. Průměrná mzda těchto spolupracovníků činí 28 tisíc korun.

SPD Právu na otázku, kolik zaměstnává lidí a kolik jim průměrně platí, neodpověděla. Podle poslední výroční zprávy z roku 2017 dala na mzdy za rok pouze 83 tisíc. Částku rozdělila mezi dvě hostesky, jednoho pracovníka na natáčení spotů a dva lidi na správu webových stránek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků