Hlavní obsah
Předseda KSČM Vojtěch Filip a potenciální prezidentský kandidát ekonom Jan Švejnar Foto: Lukáš Táborský, Právo

KSČM napíná Švejnara, rozhodne se až po stanovisku ČSSD

Výkonný výbor KSČM se rozhodl přerušit jednání o podpoře Jana Švejnara v prezidentských volbách. Komunisté chtějí nejdříve zjistit, kolik sociálních demokratů je skutečně rozhodnuto Švejnara podpořit.

Předseda KSČM Vojtěch Filip a potenciální prezidentský kandidát ekonom Jan Švejnar Foto: Lukáš Táborský, Právo
KSČM napíná Švejnara, rozhodne se až po stanovisku ČSSD

Volit se začne 8. února 2008

Jak probíhá volba prezidenta republiky podle Ústavy:

První kolo: prezidentem je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů všech poslanců i nadpoloviční většinu hlasů všech senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná druhé kolo volby.

 

Druhé kolo: do druhého kola postupuje kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů ve Sněmovně, a kandidát, který získal nejvyšší počet hlasů v Senátu. Zvolen je kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců i nadpoloviční většinu hlasů přítomných senátorů. V opačném případě se do čtrnácti dnů koná třetí kolo volby.

 

Třetí kolo: je zvolen kandidát, který získal nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců a senátorů. Nebyl-li prezident republiky zvolen ani ve třetím kole, konají se nové volby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků