Hlavní obsah
Předsedové ČSSD a hnutí ANO Jan Hamáček a Andrej Babiš na jednání vlády. (archivní snímek) Foto: Petr Hloušek, Právo

Krize v koalici zažehnána, tvrdí ANO i ČSSD

Lídři ANO a ČSSD v úterý večer řešili rozpory, které poslední dny rezonovaly v koalici. Po hodině a půl oznámili, že krize je zažehnána.

Předsedové ČSSD a hnutí ANO Jan Hamáček a Andrej Babiš na jednání vlády. (archivní snímek) Foto: Petr Hloušek, Právo
Krize v koalici zažehnána, tvrdí ANO i ČSSD

„Shodli jsme se, že do budoucna budeme věci koordinovat na úrovni předsedů poslaneckých klubů,“ řekl šéf soc. dem. Jan Hamáček. Jednání bylo podle Hamáčka otevřené a konstruktivní.

„Všechny sporné body jsme si vyjasnili, dohodli jsme se, že já s panem předsedou Chvojkou budeme věci koordinovat,“ uvedl předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

ČSSD měla problém s tím, že poslanci ANO v tajné volbě podpořili do Rady ČTK Michala Semína, kterého část kritizuje za šíření nenávisti a konspiračních teorií.

Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na poslance ANO, aby Semína v druhém kole volby, které se bude konat v červenci, nepodpořili.

„Doufám, že něco podobného, co se odehrálo s panem Semínem, se už v naší menšinové vládě nestane,“ řekl k tomu první místopředseda ČSSD Roman Onderka.

Je to únava materiálu, zhodnotil Onderka

„Tato koalice trvá jako jeden rok. Vnímejme to jako určitou únavu materiálu, kterou jsme napravili, a uvidíme, jak to bude pokračovat,“ zhodnotil Onderka.

Hamáček také uvedl, že poslanci ČSSD nebudou hlasovat pro nedůvěru vládě. Hlasování o nedůvěře vyvolaly opoziční strany ODS, Piráti, lidovci, TOP 09 a STAN kvůli střetu zájmů premiéra Babiše.

„Stále platí to, co jsem říkal, koaliční smlouva platí, naši poslanci nebudou hlasovat proti vlastní vládě,“ prohlásil Hamáček. Soc. dem. ale ještě v pátek čeká jednání předsednictva, kde mohou zaznít hlasy, které budou požadovat odchod z vlády.

Koalice v úterý večer řešila také rozpočet, ale debatu nedokončila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků