Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po jmenování krajských lídrů ODS Foto: Jan Handrejch, Právo

Krajská politika v podání ČSSD? Zadlužování a papalášský styl, tvrdí Nečas

Premiér Petr Nečas při pondělním představování lídrů ODS do krajských voleb zkritizoval sociální demokraty za jejich způsob krajské politiky. Podle něj je Středočeský kraj, který je spjatý s obviněným exhejtmanem Davidem Rathem, typickým projevem sociálnědemokratické krajské politiky.

Premiér Petr Nečas na tiskové konferenci po jmenování krajských lídrů ODS Foto: Jan Handrejch, Právo
Krajská politika v podání ČSSD? Zadlužování a papalášský styl, tvrdí Nečas

"Když se dnes řeknou kraje, nejčastěji rezonuje Středočeský kraj," řekl Nečas na tiskové konferenci. "Toto je typická ukázka krajské politiky v dresu sociální demokracie," pokračoval s tím, že mají tyto kraje tendenci k obrovskému nárůstu zadlužení, navíc se v nich podle premiéra projevuje "kult osobnosti a papalášský styl".

Právě ve Středočeském kaji byl donedávna hejtmanem obviněný poslanec David Rath, který podle policie převzal úplatek, údajně za zmanipulovanou zakázku na rekonstrukci buštěhradského zámku. Ostatní krajští zastupitelé následně zvažovali rezignaci, nakonec ale neodstoupili. Přesto se spekuluje o dalších sporných zakázkách, které se mohly v rámci kraje za Rathova vedení uskutečnit.

Nečas zkritizoval sociálnědemokratické kraje také kvůli spolupráci s komunisty. "To, co se děje, by se nemohlo dít bez masivní podpory komunistů," uvedl. Podle něj je patrná narůstající agresivita KSČM, když jejich poslední stranický sjezd ukázal, že je strana nereformovatelná. "Je alarmující, že s nimi ČSSD v řadě krajů spolupracuje," uvedl Nečas. Pokud by ČSSD obhájila loňský triumf na krajských úrovních, jednalo by se podle něj nikoli o oranžové kraje, nýbrž o oranžové s rudými odstíny.

Občanští demokraté v pondělí představili své lídry do krajských voleb, které se budou konat na podzim. Podle premiéra bude ODS na krajské úrovni preferovat spolupráci se stranami od středu doprava. Bude ale podle něj ještě záležet na povolebních jednáních. "Budeme spolupracovat pouze s těmi subjekty, které budou prosazovat rozpočtovou disciplínu," upozornil.

Lídři kandidátek ODS do krajských voleb
Liberecký kraj
Eva Bartoňová
Moravskoslezský kraj
David Sventek
Středočeský kraj
Raduan Nwelati
Olomoucký kraj
Markéta Záleská
Jihočeský krajTomáš Jirsa
Jihomoravský kraj
Jiří Crha
Ústecký kraj
Vladislav Raška
Zlínský kraj
Libor Lukáš
Vysočina
Ota Benc
Královéhradecký kraj
Miloslav Plass
Karlovarský kraj
Petr Šindelář
Pardubický kraj
Petr Tupec
Plzeňský kraj
Marcela Krejsová
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků