Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš Foto: ČTK

Konzultační skupina ministerstva se ohradila proti Babišově kritice

Konzultační skupina ministerstva školství, ve které jsou zástupci škol, se ohradila proti kritice premiéra Andreje Babiše (ANO) k plánu na částečný návrat dětí do škol od 12. dubna. Postup podle ní projednala mimo jiné vládní rada pro zdravotní rizika, které se Babiš osobně zúčastnil.

Premiér Andrej Babiš Foto: ČTK
Konzultační skupina ministerstva se ohradila proti Babišově kritice

Od 12. dubna by se do škol měly vrátit děti z prvního stupně základních škol a do mateřských škol by měli chodit předškoláci, tj. ti, kteří mají povinný poslední rok školky.

Na prvním stupni ZŠ bude rotační výuka, kdy se děti budou střídavě po týdnu učit na dálku a ve škole. Premiér Babiš v pátek Českému rozhlasu - Radiožurnálu řekl, že nechápe, proč se do škol a školek vrátí jen část dětí.

Zkritizoval také návrh odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví na otevírání škol podle epidemické situace v okresech.

Všechny školy, kromě těch určených pro děti zdravotníků, hasičů či třeba policistů, jsou v Česku zavřené od 1. března.

Postup má podporu i u hlavní hygieničky

Konzultační skupina uvedla, že navržený postup projednalo ministerstvo školství s resortem zdravotnictví i radou pro zdravotní rizika za osobní účasti premiéra. Postup podporuje i hlavní hygienička Pavla Svrčinová a mezioborová skupina při ministerstvu zdravotnictví, kterou vede epidemiolog Petr Smejkal.

Podle skupiny je sice plán návratu dětí pro školy provozně náročný a jeho zajištění nebude jednoduché, při jeho projednávání ale panovala na podobě jednoznačná shoda.

„Kritice a komentářům, tak jak zazněly z úst premiéra 2. dubna na Radiožurnálu, proto nerozumíme a ohrazujeme se proti nim,” uvedla skupina.

Obavy z případné výměny ministra školství

Členové skupiny upozorňují na to, že Babiš opět zpochybňuje závěry a kroky ministra školství Roberta Plagy (za ANO) podobně, jako tomu bylo v případě maturitních zkoušek.

„Sílí tak proto naše obavy, že záměrem premiéra je výměna na pozici ministra školství a instalace nového, který bude vůči myšlenkám premiéra Babiše vstřícnější,” napsali členové skupiny.

Výměnu ministra školství by považovali za „extrémně chybné rozhodnutí” a věří, že nenastane.

Členy konzultační skupiny jsou mimo jiné předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, šéf Unie školských asociací Jiří Zajíček či předseda Sdružení učňovských zařízení Karel Dvořák.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků