Hlavní obsah
Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Kontrola financování politických stran v ČR je stále nedostatečná

Financování českých politických stran by mělo podléhat přísnější kontrole. Protikorupční agentura při Radě Evropy ve čtvrtek upozornila, že v ČR stále není nezávislý orgán, který by na financování stran dohlížel.

Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Kontrola financování politických stran v ČR je stále nedostatečná

Zpráva, kterou zveřejnila Skupina států proti korupci (GRECO) mimo jiné konstatuje, že na financování politických stran dohlíží sněmovní Kontrolní výbor, což je však podle agentury nedostatečné.

Zpráva poukazuje i na skutečnost, že ze 13 doporučení, které ke zprůhlednění financování stran ČR před dvěma lety dostala, bylo uspokojivě naplněno pouze jediné.

Neochota ČR cokoliv měnit

Zpráva rovněž připomíná, že nezávislý orgán je klíčový pro efektivní a objektivní uplatňování pravidel pro financování politických stran. GRECO proto lituje neochoty české vlády zřídit takový nezávislý mechanismus, uvádí zpráva.

České úřady rozhodly zachovat současný systém, v němž stranické finance nadále kontroluje Kontrolní výbor Poslanecké sněmovny jmenovaný politickými skupinami. Takové uspořádání není efektivní a není nezávislé, zdůrazňuje GRECO.

Skupina také vyjadřuje vážné obavy nad pomalými reformami zákonů o průhlednosti financování politických stran. Slibné návrhy, které by zavedly odpovídající pravidla, byly opuštěny a vláda začala opět připravovat návrhy změn právních předpisů až letos v lednu, uvádí zpráva a vyzývá české úřady, aby legislativní proces urychlily.

České úřady by se měly k realizaci opatření vyjádřit do 30. září.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků