Hlavní obsah

Skončil letní čas, noc na neděli byla o hodinu delší

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V noci na neděli skončil letní čas. Ve 03:00 se hodiny posunuly zpátky na 02:00, noc tak byla o hodinu delší. Nástěnné či náramkové hodinky si lidé musí posunout sami, v elektronických přístrojích, například v telefonu nebo počítači, se čas změnil automaticky. Kdo cestoval touto dobou dálkovým vlakem či autobusem, strávil na cestě o hodinu více času.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Standardní středoevropský čas (SEČ), pro který se vžilo označení zimní, bude platit následujících pět měsíců, do 29. března příštího roku. Povinné střídání času má v celé Evropské unii skončit v roce 2021. Členské státy by měly svůj postup koordinovat, aby se předešlo případnému narušení fungování jednotného trhu. Zatím se ale neshodly, který čas chtějí zavést celoročně.

V české společnosti sice podle průzkumů převažují ti, kteří chtějí střídání času zrušit, ani tady ale nepanuje shoda, jaký čas by měl být celoročně zaveden. Vláda se loni při neformální diskusi přiklonila k zavedení standardního středoevropského času.

Změna času: Kdy a proč se střídá zimní a letní čas?

Domácí

Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví. Při volbě celoročního času by byl podle nich pro člověka příznivější jednoznačně pásmový čas, který platí v zimě.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky před 40 lety za energetické krize. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců.

Změna času: víc škody než užitku

Domácí

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám