Hlavní obsah

Komunisté mohou bez obav do voleb

Krajský soud v Hradci Králové v pátek zamítl žalobu strany Volba pro město (VPM), která se domáhala toho, aby hradecký magistrát zrušil registraci kandidátky KSČM pro říjnové komunální volby. Toto rozhodnutí je konečné.

Komunisté mohou bez obav do voleb

VPM v žalobě začátkem září uvedla, že se domáhá ochrany proti této kandidátce s odkazem na ústavní dodatek, ve kterém je údajně zakázána propagace komunistických a nacistických idejí. "Z obsahu  podané kandidátky, označené jako Komunistická strana Čech a Moravy, není patrno, jestli by v předmětné věci šlo o jakýkoliv jiný program, který by byl v souladu s občanskou společností a s volnou soutěží politických stran. Za tohoto stavu pak nezbývá než v souvislosti s citovaným dodatkem zabývat se propagací komunistických a nacistických idejí toliko z názvu kandidátky," uvádí se mj. v žalobě VPM.

Podle názoru soudu však VPM neuvedla konkrétní porušení některého z ustanovení zákona o volbách. "Její návrh se opíral jen o volně formulovanou argumentaci, vycházející z principu zákazu propagace komunistických idejí v souvislosti s registrací kandidátní listiny KSČM. Odvolávala se přitom na blíže nespecifikovaný ústavní dodatek. Navrhovatelka tak v návrhu neuvedla porušení konkrétního zákonného ustanovení zákona o volbách, pouze z jeho obsahu se dá pochopit, že napadené rozhodnutí považuje za nezákonné s ohledem na název volební strany," uvedl v obsáhlém odůvodnění předseda senátu Karel Kavalír.

Sdělil také, že zákon neukládá volebním subjektům, aby s podáním kandidátní listiny předkládaly volební program. "Soudu rovněž není známo, o který ústavní dodatek opírala navrhovatelka svoji argumentaci, respektive co tím měla vlastně na mysli," poznamenal Kavalír.

Soudce nepřesvědčil ani zákon o protiprávnosti minulého režimu

Připomněl také, že zákon o protiprávnosti komunistického režimu z roku 1993, jímž byl odsouzen komunistický režim a jeho ideologie, je převážně formulován jako deklarativní a nejde o zavazující právní normu.

"Praktický význam mají v podstatě jen některá jeho ustanovení, jež se volební problematiky nedotýkají. KSČM je legální politickou stranou, působící v rámci ústavního řádu. Ostatní strany a političtí činitelé, včetně ústavních, s ní přes slovní odsudky jednají a spolupracují, přičemž tato strana má své zástupce nejen v Parlamentu ČR, ale i v Evropském parlamentu," připomněl soudce v odůvodnění rozhodnutí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků