Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort by měl stanovovat výši koeficientu Foto: Petr Horník, Právo

Klienti cestovek budou lépe chráněni, poslanci schválili nový garanční fond

Sněmovna v pátek schválila novelu zákona o podnikání v cestovním ruchu, která slibuje lepší ochranu klientů cestovek pro případ úpadku. Kanceláře budou do nového garančního fondu odvádět část ročních tržeb. Norma nyní poputuje do Senátu.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jejíž resort by měl stanovovat výši koeficientu Foto: Petr Horník, Právo
Klienti cestovek budou lépe chráněni, poslanci schválili nový garanční fond

Sněmovna ve vládní předloze snížila horní hranici odvodů z 0,25 procenta z ročních tržeb cestovních kanceláří na 0,1 procenta. Koeficient bude podle novely stanovovat každoročně ministerstvo pro místní rozvoj.

Až bude ve fondu 50 miliónů korun, odvod bude nulový. Naplnění fondu se předpokládá zhruba do dvou let.

Plánované zřízení fondu reaguje podle ministerstva pro místní rozvoj na požadavek EU na plnou úhradu plateb klientům pří úpadku cestovní kanceláře. Cestovní kanceláře sice musejí být pojištěny, zákon ale připouští limit. Fond by představoval jakýsi „dozajišťovací mechanismus”. U zájezdu v ceně 15 tisíc korun by odvod činil nejvýše 15 korun.

Pláž Bol na ostrově Brač.

Foto: Bohuslav Borovička, Novinky

Sněmovna naopak zamítla pozměňovací návrh Piráta Petra Třešňáka, podle kterého by se zákon výslovně nevztahoval na činnost přírodních léčebných lázní, jak předpokládá důvodová zpráva. Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) záležitost řeší jiné zákony, věc navíc nebyla projednána s Evropskou komisí. Pokud by tradiční lázeňské domy nabízely v souvislosti s volnými kapacitami wellness pobyty, takové služby by pod zákon o cestovním ruchu spadaly.

Novela má za cíl také sjednocení pravidel pro zájezdy v rámci vnitřního trhu EU, které zvýší ochranu spotřebitele. Zpřesňuje podmínky pro získání koncese k provozování cestovní kanceláře, přesněji vymezuje pojem zájezd a také se přizpůsobuje zvýšenému množství prodaných zájezdů na internetu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků