Hlavní obsah
Prezident Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo

Klaus: Televizní debaty politiků jsou zrůdnost, antikampaně absurdní

Prezident Václav Klaus v pondělí zkritizoval předvolební billboardové antikampaně, které jsou podle jeho názoru absurdní a často nejasné. Klaus se pozastavil i nad pravidelnými televizními debatami politiků. Jejich vysílání označil za "zrůdnost", která není nikde jinde. Prezident je na návštěvě jižní Moravy a k tématům se vyslovil při neformální debatě se studenty v Brně.

Prezident Václav Klaus Foto: Petr Horník, Právo
Klaus: Televizní debaty politiků jsou zrůdnost, antikampaně absurdní

K otázce negativně laděných billboardových kampaní Klaus poznamenal, že lidé  například při jízdě v autě ani nedokážou rozlišit, zda jde o vážný, nebo ironický billboard.

Tzv. Modrá sanitka sloužící v antikampani ČSSD proti ODS. Podobizna Mirka Topolánka je červeně přeškrtnuta.

Foto: Jan Rovenský, Právo

"Jedete rychle, nemáte čas si přečíst ten titulek, a nikdo nerozlišuje, jestli je billboard souhlasný nebo nesouhlasný, to je absurdní věc," uvedl Klaus.

Mediální popkultura

Podle prezidenta na sebe strany tímto způsobem útočí například kvůli špatnému volebnímu zákonu. Kvůli poměrnému volebnímu systému prý opakovaně vznikají patové situace.

Je to neúnosná věc, která vede politiky do této křeče, míní Klaus. Volební zákon je podle něj také příčinou povolebního přetahování poslanců. Na vině je podle prezidenta i "mediální popkultura".

Billboard parodující ODS

Foto: Právo

Pravidelné debaty politiků jsou zrůdnost

Klaus se opřel také do pravidelných televizních debat politiků, jmenovitě do Otázek Václava Moravce, které každou neděli vysílá Česká televize.

Klaus politické debaty označil za "zrůdnost, která není v žádné zemi světa". V zahraničí jsou podle něj televizní debaty kandidátů na čelní politické funkce exkluzivní a ojedinělou událostí, na kterou se účastníci dlouho připravují. Přílišná četnost debat podle Klause nutí politiky, aby na sebe více útočili.

O billboardových antikampaních Klaus hovořil na dotaz jedné ze studentek brněnského Gymnázia Křenová. Jeho vystoupení sledovala plná tělocvična studentů. Ptali se také na státní maturity a setkání lídrů Spojených států a Ruska v Praze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků