Hlavní obsah
Foto: Novinky

Klaus se utká se Švejnarem před televizními kamerami

Otevřená diskuze mezi prezidentem Václavem Klausem a jeho soupeřem Janem Švejnarem proběhne 29. ledna na senátorském klubu ČSSD. Uvedli to v pátek senátoři ČSSD s tím, že pravděpodobně dovolí televizní přenos schůze.

Foto: Novinky
Klaus se utká se Švejnarem před televizními kamerami

"Otevřené zasedání senátorského klubu ČSSD, které bude současně slyšením obou prezidentských kandidátů se uskuteční v Senátu v Hlavním (Rytířském) sále 29.ledna," uvedl tajemník senátorskho klubu Ivo Hoffmann.

Podle něj je to výsledek neformální dohody předsedkyně senátorského klubu ČSSD Aleny Gajdůškové s vedoucím Kanceláře prezidenta České republiky Jiřím Weigelem.

Na dotaz, jestli schůzi budou přenášet i televizní kamery, uvedl: "Pravděpodobně ano".

„Uděláme všechno proto, abychom tam pronikli a přímý přenos odvysílali alespoň na ČT24," uvedl mluvčí České televize Ladislav Šticha.

Mluvčí TV Nova Veronika Šmítková Novinkám sdělila, že prezidentský duel před senátory nejsledovanější komerční televize vysílat nebude. Televize Prima o odvysílání duelu zatím uvažuje.

Moravec moderovat nechce
V souvislosti s chystaným prezidentským duelem v Senátu se spekuluje také o tom, kdo by měl usednout mezi Václava Klause a Jana Švejnara jako moderátor. Podle serveru aktuálně.cz padá mezi sociálními demokraty nejčastěji jméno ostříleného moderátora politických debat Václava Moravce.

Moravec ale Právu řekl, že žádnou nabídku zatím od sociální demokracie nedostal a i kdyby ČSSD skutečně o jeho služby stála, odmítl by. „Novinář nemá moderovat politickou událost organizovanou jedním senátorským klubem,“ řekl na dotaz Práva.

Podle něj dramaturgie pořadu Otázky Václava Moravce usiluje, aby se 3. února setkal Václav Klaus s Janem Švejnarem v ČT. „Oslovili jsme předsedy poslaneckých a senátorských klubů a oba kandidáty,“ poznamenal Moravec.

Klaus doposud veřejně debatovat odmítal
Klaus veřejnou debatu se Švejnarem doposud odmítal, jeho tajemník Ladislav Jakl ČT napsal, že taková diskuze by mohla být přínosná maximálně pro sledovanost televize. „Vážnost prezidentského úřadu nemá být povrchními střety kandidátů v médiích snižována a v následných interpelacích vulgarizována,“ napsal Hrad.

:. Jan Švejnar se na senátorském klubu ODS zdržel jen několik minut.
Prezident byl ve čtvrtek u poslanců ODS, ti přijmou 29. ledna Klausova protikandidáta Jana Švejnara. Dali ale už najevo, že je to jen ze zdvořilosti, protože stejně podpoří svého kandidáta. Když Švejnar v úterý zavítal mezi senátory ODS, zdržel se jen pár minut.

:. "Měl jsem pocit, že se vracím do míst, která jsem důvěrně znal,“ uvedl Václav Klaus (vpravo) po schůzi s poslanci ODS.foto: Právo/Lukáš Táborský

Klaus se již dříve setkal se zákonodárci KDU-ČSL, mluvil se senátory z klubu SNK a Klubu otevřené demokracie, v programu má i setkání s poslanci Strany zelených. Komunisté zřejmě pozvou prezidenta na schůzi poslaneckého klubu 29. ledna nebo 5. února. Uvedl to v pátek místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Také Švejnar již absolvoval sérii schůzek s členy parlamentu, kteří se kvůli volbě prezidenta sejdou 8. února.

Anketa
Chtěli byste, aby setkání Klause a Švejnara přenášela televize?
ano, podíval bych se na to
94.2 %
ne, nezajímá mě to
5.8 %
Celkem hlasovalo 13583 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků