Hlavní obsah
MUDr. Jiří Labounek, lékař gynekologicko-porodnického oddělení, odpovídá na otázky zájemců online poradny nejčastěji. Foto: archiv nemocnice

Klaus se cítí dotčen postupem Grosse

Prezident Václav Klaus je hluboce dotčen. Nelíbí se mu postup premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) ohledně osudu policejního prezidenta Jiřího Koláře. Rozhodnutí neodvolávat Koláře z funkce Gross Klausovi totiž nesdělil osobně při úterní schůzce, ale až po ní médiím.

MUDr. Jiří Labounek, lékař gynekologicko-porodnického oddělení, odpovídá na otázky zájemců online poradny nejčastěji. Foto: archiv nemocnice
Klaus se cítí dotčen postupem Grosse

Klaus podle mluvčího Hradu Petra Hájka odmítá bagatelizaci problematiky odposlechů v podobě, jak o ní Gross mluví. Prezident trvá na svém stanovisku, že Kolář by svou funkci zastávat neměl. Tento názor vyjádřil Klaus poprvé minulý pátek po schůzce s ministrem vnitra Františkem Bublanem. Vadí mu například Kolářův výrok, že člověk se nemusí odposlouchávání bát, pokud nic neprovedl.

Při úterní schůzce na Pražském hradě, na níž chtěl Klaus po Grossovi, aby mu vysvětlil právě praxi policejních odposlechů, se o dalším osudu policejního prezidenta nemluvilo. Premiér ale krátce po schůzce s hlavou státu ČTK řekl, že ministr vnitra František Bublan nehodlá Koláře z funkce odvolat.

"Hovořil jsem o této věci s ministrem vnitra Bublanem. Jeho i můj názor je shodný. Lze v tuto chvíli konstatovat, že Jiří Kolář zůstává policejním prezidentem. Považujeme tuto věc za vyřízenou," řekl předseda vlády.

Gross v reakci na Klausovo prohlášení řekl, že rozhodnutí prezidentovi oznámil telefonicky dříve než médiím. "Nicméně v tomto státě platí zákony a my nežijeme v prezidentském systému a je věcí ministra vnitra, potažmo vlády, jak budou tyto personální záležitosti řešeny. Takže mám pocit, že je to spíš snaha prostě některé věci eskalovat. Ale to ničemu dobrému nepochybně neprospěje," uvedl Gross.

Prezident po úterní schůzce sám uvedl, že odvolání Koláře nebylo předmětem jejich jednání, připomněl Gross. "Tak nevím, z čeho je teď ten podiv," uvedl premiér.

Na shůzce se neshodli

Klaus se s Grossem na schůzce neshodl, nakolik je situace kolem odposlechů závažná - prezident ji považuje za skandální, zatímco premiér varuje před hysterií. [celá zpráva]

Premiér v úterý večer uvedl, že Kolářovo setrvání v čele policejního sboru pokládá za důležité pro stabilitu a nezávislost orgánů činných v trestním řízení, které nemají být vystaveny vnějším politickým ani mediálním tlakům.

Demisi policejního prezidenta již delší dobu požaduje také opoziční ODS. Občanské demokraty pobouřilo, že kvůli případu údajného pokusu uplatit unionistického poslance Zdeňku Kořistku policie patrně odposlouchávala jejich předsedu Mirka Topolánka a prohlížela jeho bankovní konto.

Demonstranti žádali odchod Koláře

Před budovou úřadu vlády na pražské Malé Straně žádalo ve středu 15 demonstrantů odchod policejního prezidenta Jiřího Koláře. Protest svolalo sdružení Palachovy děti, které se staví proti komunistům. Jeho představitelům vadí především Kolářovo někdejší členství v totalitní KSČ.

"Nerozumíme tomu, jak je možné, že policii vede člověk, který si svou kariéru v policii vybudoval v 80. letech členstvím v komunistické straně," vysvětlil Jaroslav Hanuš z hnutí.

Mezi důvody pro Kolářův odchod zmínil i aféru kolem vyšetřování údajného uplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky a narůstající počet odposlechů.

Protestující ale uváděli mezi důvody například i zákrok proti příznivcům bývalého příslušníka BIS Vladimíra Hučína při jeho soudu počátkem října v Přerově. Tři desítky policistů tehdy zasáhly proto, že lidé i přes několikeré výzvy justiční stráže odmítli opustit chodbu. Během zákroku jeden člověk zkolaboval.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků