Hlavní obsah

Klaus rozhodl, Topolánek má druhý pokus

Prezident Václav Klaus i podruhé pověří sestavením vlády šéfa ODS Mirka Topolánka. V pondělí řekl, že kvůli postoji ČSSD rezignoval na hledání jiného řešení současné situace. Polevil také ve svém dosavadním požadavku, aby nová vláda měla zajištěnou podporu většiny Sněmovny.

Klaus rozhodl, Topolánek má druhý pokus

"Poslední můj pokus vytvořit prozatímní vládu na bázi alespoň minimální shody všech stran a při co nejmenší újmě kterékoli z nich byl odmítnut," konstatoval prezident, který z krachu jednání viní ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka.

"Svým téměř bleskovým rozhodnutím vyloučili jakoukoli možnost dohody a zmařili i tento poslední pokus k sestavení vlády. Ukázalo se, že dohoda o jakékoliv parlamentní většině je nemožná," uvedl Klaus.

Celý text prezidentova prohlášení si přečtěte ZDE.

Prezident sdělil, že za těchto okolností rezignuje na své úsilí hledat dohodu "tam, kde se o ni nestojí". Z toho důvodu zrušil také úterní schůzku s předsedy všech parlamentních stran, na které se měli vyjádřit ke Klausově návrhu. Ten počítal s vytvořením prozatimní vlády všech stran bez KSČM a vyhlášením předčasných voleb v roce 2008. Právě návrh neorganizovat volby v roce 2007 byl podle všeho ústupek požadavkům ČSSD, která si předčasné volby tak rychle nepřeje. [celá zpráva]

Prezident uvedl, že je připraven neprodleně svěřit druhý pokus o sestavení nové vlády premiérovi  a předsedovi ODS Mirkovi Topolánkovi, pokud s tím šéf ODS bude souhlasit. "Učiním tak co nejdříve, kdy on na to bude připraven," podtrhnul Klaus s tím, že se už v druhém kole nebude do jednání vkládat.

Občanské demokraty prezidentovo rozhodnutí zaskočilo. ČSSD jej přijala s tím, že bude trvat na svém pokusu o sestavení vlády ve třetím kole. [celá zpráva]

Anketa
Podaří se podle vás Mirkovi Topolánkovi na druhý pokus sestavit vládu, která získá důvěru Sněmovny?
Ano
22.2 %
Ne
77.8 %
Celkem hlasovalo 8209 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků