Hlavní obsah
Barack Obama při návštěvě na Pražském hradě Foto: Michaela Říhová, Právo

Klaus pro Novinky: Mé srdce bije na pravé straně, i tak Obamovi gratuluji

Prezident Václav Klaus v exkluzivním vyjádření pro Novinky.cz pogratuloval Baracku Obamovi ke zvolení americkým prezidentem. Přestože z jeho vyjádření vyplývá, že jeho favoritem byl spíše republikánský kandidát Mitt Romney, vztahy ČR a USA pod Obamovým vedením označil za dobré a přátelské.

Barack Obama při návštěvě na Pražském hradě Foto: Michaela Říhová, Právo
Klaus pro Novinky: Mé srdce bije na pravé straně, i tak Obamovi gratuluji

„I když je známo, že mé srdce bije spíše na straně pravé než na straně levé, tak bych rád panu prezidentovi pogratuloval k jeho zvolení. My jako Česká republika samozřejmě cítíme jistou kontinuitu a dovedeme si představit, jak budou naše vztahy s USA dále vypadat. To je pozitivní hodnota a věřím, že s prezidentem Obamou budeme v dobrých a přátelských vztazích, jako tomu bylo dosud,“ řekl Novinkám prezident Václav Klaus při mezipřistání v indickém Dillí cestou ze summitu EU - Asie v Laosu.

K volebnímu úspěchu Baracka Obamy pogratuloval také premiér Petr Nečas. „Blahopřeji panu Baracku Obamovi k vítězství v prezidentských volbách. Spolupráce mezi administrativou prezidenta Baracka Obamy a českou vládou intenzivně funguje a věřím, že můžeme na tyto dobré vztahy v dalších letech navázat,“ prohlásil Nečas.

„Sdílíme (spolu s USA - pozn. red.) stejné hodnoty jako je svoboda a demokracie. Baracku Obamovi přeji mnoho sil do dalšího funkčního období," dodal.

Obama a ČR

Obama byl poprvé v Česku v roce 2009, kdy Česká republika předsedala EU. V Praze pronesl projev, ve kterém vyzýval ke snížení počtu jaderných zbraní ve světě. Rok poté hostila Praha Obamu i ruského prezidenta Dmitrije Medveděva; oba v české metropoli podepsali dohodu START o snížení počtu jaderných zbraní svých armád. V obou případech se s americkým prezidentem Klaus setkal coby jeho český protějšek.

Naposledy se Klaus s Obamou setkali v květnu minulého roku v Polsku, kde se státníci ze zemí střední Evropy radili o tom, jak pomoci zemím stojícím na prahu demokratických přeměn.

"Prezident Obama nepřijel s žádným projektem, návrhem, příslibem něčeho. Měl pocit, že má tomuto regionu (střední Evropě) sdělit, že na něj Amerika nezapomíná, že o něm ví," řekl tehdy Klaus českým novinářům.

Demokrat Obama vyhrál prezidentské volby v USA v těsném souboji s republikánským vyzyvatelem Mittem Romneym. Obama se tak po Billu Clintonovi za poslední více než půl století stal teprve druhým demokratem, který obhájil Bílý dům.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků