Hlavní obsah
Plakáty zvoucí na pochod i protipochod. Foto: Repro: MAT

Klaus pověřil Špidlu řízením ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti dočasně povede premiér Vladimír Špidla. Na zámku v Lánech na Rakovnicku od prezidenta Václava Klause převzal pověřovací dekret.

Plakáty zvoucí na pochod i protipochod. Foto: Repro: MAT
Klaus pověřil Špidlu řízením ministerstva spravedlnosti

V čele české justice Špidla nahradí bývalého ministra a vicepremiéra Pavla Rychetského, kterého Klaus jmenoval členem a zároveň předsedou Ústavního soudu.

Podle Klause je pověření Špidly řízením ministerstva spravedlnosti jen dočasné a mimořádné řešení. Mělo by podle něj hlavně přispět ke stabilizaci ministerstva. "Doufám, že dá vládě, předsedovi vlády také šanci, aby nalezl v patřičné chvíli vhodného kandidáta na tuto funkci," uvedl Klaus.

Rychetský v pondělí předal svou rezignaci na obě vládní funkce Špidlovi, který ji postoupil prezidentovi. Klaus v úterý demisi oficiálně přijal.

Rychetský byl také senátorem, jeho mandát v horní komoře parlamentu automaticky zanikl přijetím funkce ústavního soudce. Vzdal se již také členství v ČSSD.

Místopředsedou vlády Sobotka?

V tisku se objevily zprávy o tom, že křeslo místopředsedy vlády by měl po Rychetském převzít ministr financí Bohuslav Sobotka. Zatím ale není jasné, kdo zaujme uvolněné křeslo šéfa české justice.

Premiér Špidla na místo ministra spravedlnosti počítal s jihočeským právníkem Vladimírem Papežem. Papež se ale možnosti zasednout ve vládě vzdal mimo jiné kvůli aféře s alkoholem za volantem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků