Hlavní obsah

Klaus pověřil Špidlu řízením ministerstva spravedlnosti

Ministerstvo spravedlnosti dočasně povede premiér Vladimír Špidla. Na zámku v Lánech na Rakovnicku od prezidenta Václava Klause převzal pověřovací dekret.

Klaus pověřil Špidlu řízením ministerstva spravedlnosti

V čele české justice Špidla nahradí bývalého ministra a vicepremiéra Pavla Rychetského, kterého Klaus jmenoval členem a zároveň předsedou Ústavního soudu.

Podle Klause je pověření Špidly řízením ministerstva spravedlnosti jen dočasné a mimořádné řešení. Mělo by podle něj hlavně přispět ke stabilizaci ministerstva. "Doufám, že dá vládě, předsedovi vlády také šanci, aby nalezl v patřičné chvíli vhodného kandidáta na tuto funkci," uvedl Klaus.

Rychetský v pondělí předal svou rezignaci na obě vládní funkce Špidlovi, který ji postoupil prezidentovi. Klaus v úterý demisi oficiálně přijal.

Rychetský byl také senátorem, jeho mandát v horní komoře parlamentu automaticky zanikl přijetím funkce ústavního soudce. Vzdal se již také členství v ČSSD.

Místopředsedou vlády Sobotka?

V tisku se objevily zprávy o tom, že křeslo místopředsedy vlády by měl po Rychetském převzít ministr financí Bohuslav Sobotka. Zatím ale není jasné, kdo zaujme uvolněné křeslo šéfa české justice.

Premiér Špidla na místo ministra spravedlnosti počítal s jihočeským právníkem Vladimírem Papežem. Papež se ale možnosti zasednout ve vládě vzdal mimo jiné kvůli aféře s alkoholem za volantem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků