Hlavní obsah

Klaus: policie musí šetřit i propojení politiků se zločinem

Prezident Václav Klaus ve středu po schůzce s ministrem vnitra Františkem Bublanem řekl, že by se policie měla při ověřování informací z tzv. Kubiceho zprávy zaměřit i na podezření, že jsou české politické špičky nebo jim blízké osoby napojené na organizovaný zločin. Klaus ocenil, že se policie věnuje kauze biolíh nebo vraždě podnikatele Mrázka.

Klaus: policie musí šetřit i propojení politiků se zločinem

Prezident si ministra vnitra pozval na Hrad, aby se od něj dozvěděl, jak pokračuje vyšetřování případů, u kterých je podezření z propojení organizovaného zločinu s policií a státní správou. Jedná se o případy obsažené ve zprávě ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho.

Klaus žádá vyšetřit podezření ze spojení zločinu s politikou

Klaus po setkání s ministrem uvedl, že si všímá toho, že policie řeší konkrétní případy jako kauzu biolíh nebo vraždu kontroverzního podnikatele Františka Mrázka.

"Vnímám velmi intenzivně, že se řeší vnitropolicejní otázky inspekce versus pan plukovník Kubice a věci jisté subordinace uvnitř policie," narazil prezident na Kubicovo obvinění, že se inspecke snaží prověřováním některých detektivů elitního útvaru ovlivnit průběh vyšetřování některých případů.

"Naše debata se ale vedla o tom, že se musí vyšetřit i velmi vážná podezření ohledně souvislosti těchto věcí s jistými politickými špičkami či osobami blízkými politickým špičkám," zdůraznil prezident.

Bublan pro Českou televizi uvedl, že Kubiceho zpráva určená pro poslance bezpečnostního výboru Sněmovny je kompilátem dvou věcí. "Jedna část je dobrý popis kauz, které jsou vyšetřovány," uvedl ministr s odkazem na kauzu biolíh nebo na vyšetřování Mrázkovy vraždy. "V té druhé části jsou zakompovány neprověřené informace, které nemají procesní hodnotu," řekl Bublan.

Na Kubiceho bylo podáno osm trestních oznámení

Policejní aféry, která pronikla na veřejnost jen několik dní před volbami, se na návštěvě u prezidenta minulý týden dotkl také premiér Jiří Paroubek, třebaže hlavním tématem jejich schůzky bylo řešení povolební situace. Prezident tehdy připustil, že některé závěry vyvozované z Kubiceho zprávy mohly Paroubka rozhořčit. Konstatoval ale, že zpráva obsahuje vážná obvinění, jež je třeba prošetřit. [celá zpráva]

Šéf ÚOOZ Kubice předal poslancům ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost krátce před volbami materiál, v němž upozorňuje na údajné prorůstání organizovaného zločinu do policie a státní správy. Ve zprávě se také tvrdí, že se politici ČSSD měli snažit ovlivnit vyšetřování některých případů, například korupční kauzy biolíh nebo vraždy podnikatele Františka Mrázka. [celá zpráva]

Kubice čelí v souvislosti s údaji v tajné zprávě osmi trestním oznámením. Jedno z nich podal i premiér Paroubek kvůli informaci o jeho údajném zneužívání nezletilé dívky. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků