Hlavní obsah
Ekonom Dušan Tříska na archivním snímku Foto: Profimedia.cz

Klaus ocenil otce kupónové privatizace Třísku

Bývalý prezident Václav Klaus předal ve čtvrtek výroční Cenu IVK ekonomovi Dušanovi Třískovi, který bývá nazýván „architektem kupónové privatizace“.

Ekonom Dušan Tříska na archivním snímku Foto: Profimedia.cz
Klaus ocenil otce kupónové privatizace Třísku

Cenu, kterou dříve dostali výtvarník Milan Knížák a ekonomka Stanislava Janáčková, Klausův institut uděluje „za dlouhodobý přínos svobodné demokratické společnosti a zásluhy v oblasti společenských věd“. Tříska, který ve čtvrtek zároveň slavil sedmdesátiny, ji dostal také za významný přínos k transformaci české ekonomiky.

Ceremoniálu v budově institutu se zúčastnila také exprezidentova manželka Livia Klausová, která je v těchto dnech v Praze: ve čtvrtek měla v ČR uvítat slovenského premiéra Roberta Fica, který ale návštěvu ze zdravotních důvodů zrušil. [celá zpráva]

Přítomen byl rovněž Karel Dyba, v Klausově vládě ministr hospodářství za ODS, či zpěvák a moderátor Ondřej Hejma, který se pochlubil, že ho Tříska učil hrát na kytaru.

„Nebyl pro nás problém Dušana vybrat. Byl výrazná osobnost mezi našimi ekonomy už v závěrečné dekádě komunismu,“ uvedl Václav Klaus během předávání ceny.

Související téma:

Bývalý prezident Václav Klaus

Foto: Milan Malíček, Právo

Tříska byl v letech 1990–1992 Klausovým náměstkem na ministerstvu financí a jedním z jeho nejbližších spolupracovníků. Velkou měrou se podílel i na kupónové privatizaci. V současnosti se živí jako vysokoškolský pedagog.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků