Hlavní obsah
Bývalý prezident ČR Václav Klaus Foto: Milan Malíček, Právo

Klaus: O odchodu Česka z EU může mluvit jen nezodpovědný člověk

Problémy kolem brexitu ukazují, že případné vystoupení Česka z Evropské unie je v krátkodobém horizontu vyloučené. Mluvit o tom mohou jen nezodpovědní politici, řekl dnes na akci Euro Business Breakfast bývalý prezident Václav Klaus. Fungování EU kritizoval, o odchodu z ní ale podle něj lze mluvit jedině jako o politickém cíli v řádu několika desetiletí.

Bývalý prezident ČR Václav Klaus Foto: Milan Malíček, Právo
Klaus: O odchodu Česka z EU může mluvit jen nezodpovědný člověk

„Vidíte, jak je mučena velká, mocná, ekonomicky silná, demokraticky staletí existující Velká Británie, jak je jí to vystoupení znemožňováno všemi možnými způsoby, a to ještě Británie má tu výhodu, že je to ostrov u Evropy, není v srdci Evropy. Jestli se jí to nemůže podařit, tak já myslím, že vystoupení (Česka) je dneska dětinský návrh, který může říkat pouze nezodpovědný člověk,” řekl Klaus.

„Může to někdo mít jako svůj politický cíl za dvě nebo tři desetiletí, ale jestli to bere jako svůj dnešní politický projekt, tak musím říci, že není racionální,” doplnil o možnosti vystoupení z EU.

O vystoupení ČR z EU přitom v roce 2016 psal jeho syn Václav Klaus ml. jako o nutnosti. „Nevidím jinou cestu než vypadnout z Evropské unie a tvrdě kontrolovat vlastní hranice. I za cenu, že o třetinu zchudneme,” napsal tehdy Klaus ml. na Facebooku. Jeho hnutí Trikolóra však odchod z Unie odmítá, ačkoliv je silně euroskeptické.

EU není demokratická, tvrdí Klaus

Fungování Unie exprezident Klaus kritizoval. Podle něj EU není demokratická a její hlavní cíl je získat centrální moc na úkor jednotlivých členských států. Unie podle Klause ohrožuje českou národní suverenitu, když například usiluje o ovlivňování českého energetického mixu nebo když se v ní častěji rozhoduje kvalifikovanou většinou, což umožňuje přehlasování jednotlivých zemí.

Klaus ve svém projevu také mluvil o tom, že v Česku už několik let ubývá svobody, slábnou demokratické instituce a je omezován volný trh. Obranou proti tomu by podle něj bylo obnovení standardního systému politických stran, které budou jasně ideologicky vymezené. Vyjádřil ale pochyby o tom, že po takové změně je poptávka, na vině jsou podle něj i média, která v minulosti standardní strany kritizovala.

Rýpnutí do Zemana: Názorová pevnost je pozitivní

Bývalý prezident si ve svém projevu i několikrát rýpl do svého nástupce na Pražském hradě Miloše Zemana. Odmítl jeho opakovaný bonmot, že jen hlupák nemění názory, názorovou pevnost označil za pozitivní věc.

Kritizoval i to, že Zeman rád přednáší projevy spatra, a upozornil, že sám si svá vystoupení připravuje. „Jsou někteří géniové, kteří si myslí, že mohou 28. října večer mluvit spatra, a pak to je totálně nestrukturované vystoupení a není tam vůbec nic řečeno,” uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků