Hlavní obsah
Václav Klaus (vlevo) a Jan Švejnar si podávají ruce před senátory ČSSD. Foto: Petr Hloušek, Právo

Klaus a Švejnar se utkali v Senátu

Prezidentští kandidáti Václav Klaus a Jan Švejnar se v úterý sešli k debatě, ke které je pozvali senátoři ČSSD. Ti jim také kladli své dotazy. Dlouho očekávaný pětasedmdesátiminutový duel se nakonec točil hlavně kolem technických otázek, Klaus jej označil za "přátelský a dobrý", přestože v něm nechyběly vzájemné výpady. Novinky sledovaly debatu on-line.

Václav Klaus (vlevo) a Jan Švejnar si podávají ruce před senátory ČSSD. Foto: Petr Hloušek, Právo
Klaus a Švejnar se utkali v Senátu

Diskuse začala téměř přesně úderem 13. hodiny. Oba kandidáti dostali od předsedkyně senátorského klubu ČSSD a moderátorky diskuse Aleny Gajdůškové prostor k tomu, aby se sociálnědemokratickým senátorům představili a nastínili svůj prezidentský program .

Zatímco Klaus vyzdvihoval především své aktivní působení při transformačním procesu, kterým Česko prošlo v 90. letech minulého století a zdůrazňoval, že je důkladně obeznámen se všemi událostmi v Česku, Švejnar hovořil především o výzvách, které před Českem stojí a o důležitosti změny směřování země.

V druhé části dostali prostor senátoři, kteří kládli kandidátům otázky.

Klaus ČSSD nepřesvědčil

Senátoři ČSSD se po skončení duelu shodli, že daljí hlas janu Švejnarovi. "Slyšení nám ukázalo, že názory a postoje Jana Švejnara jsou členům senátorského klubu ČSSD bližší," uvedla jejich předsedkyně Alena Gajdůšková.

 

Hodnocení 90. let

Jedním z prvních témat bylo hodnocení hospodářské transformace z 90. let, v níž hrál Klaus ústřední roli. Zvolená metoda privatizace podle něj způsobila menší ztráty než v jiných postokomunistických zemích. S tím nesouhlasil Švejnar, který se domnívá, že ztráty byly vyšší kvůli nedostatečnému právnímu rámci. "ČR přispěla do světového lexikonu slovem robot a tunelování," zopakoval Švejnar obecně známý vtip.

K probíhajícím reformám Švejnar uvedl, že souhlasí s potřebou provést změny, ale za předpokladu, že nebudou tíživě dopadat na sociálně slabé. "Dobrá reforma by neměla vybírat poplatky od kojenců," prohlásil. Klaus o poplatcích řekl, že je nepokládá za zločin. Poplatek 30 korun u lékaře přirovnal k jízdence v pražské MHD. Reformu označil za nezbytnou.

Klaus: rovná daň není v ČR nyní možná

K otázce na rovnou daň Klaus uvedl, že má obrovské množství výhod, ale i námitek. Mohla by podle něj minimalizovat daňové úniky, ale je to spíše ideál. V ČR není v současnosti realistická, uvedl prezident a dodal, že vždy podporoval sociální smír. Švejnar řekl, že je třeba udržet daňovou progresi a zjednodušit daňovou soustavu.

Rozdílné názory obou kandidátů se podle očekávání projevily u tématu globálních změn klimatu. Podle Klause je ochrana klimatu fiktivní hrou, ideologií, která může ohrozit svobodu člověka. "Jste ve světě úplnou výjimkou," reagoval Švejnar.

Na závěr měli oba kandidáti zhodnotit, jak by si na Hradě vedl jejich protivník. Podle Švejnara by Klaus byl silným a houževnatým prezidentem, který by zastával své občas extrémní názory. Navíc by byl ve druhém volebním období mnohem méně omezený.

Klaus odmítl, že by se stal neřízenou střelou. Uvedl, že polemizuje se Švejnarem v oblasti ekonomické, další jeho názory nezná.

Pro veřejnost to byla zřejmě jediná příležitost porovnat názory obou kandidátů v přímé diskusi. O tom, kdo usedne na dalších pět let na Pražský hrad, rozhodne 8. února dvě stě poslanců a 81 senátorů.

Dlouhá cesta k debatě

Klaus nejprve nechtěl na veřejnou konfrontaci se Švejnarem vůbec přistoupit. Jeho tajemník Ladislav Jakl na začátku ledna napsal, že taková diskuze by mohla být přínosná maximálně pro sledovanost televize.

„Vážnost prezidentského úřadu nemá být povrchními střety kandidátů v médiích snižována a v následných interpelacích vulgarizována,“ uvedl.

Prezident přistoupil na veřejnou debatu až na požadavek senátorů ČSSD. Přál si však, aby se setkání účastnili kromě televizí jen senátoři ČSSD, kteří budou také jediní, kteří budou moci prezidentovi klást otázky. Vedení klubu na požadavky Hradu přistoupilo.

Anketa
Kdo byl v diskusi prezidentských kandidátů v Senátu lepší?
Václav Klaus
40.1 %
Jan Švejnar
58.5 %
Byl to vyrovnaný duel
1.4 %
Celkem hlasovalo 25414 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků