Hlavní obsah
Nová odběrová místnost se nachází v přízemí zdravotního střediska SALUS na Dobnerově ulici č. 26 v Olomouci. Foto: archiv AGEL

Klaus: 28. říjen je nejdůležitější státní svátek

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek položením věnce u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Lánech na Rakovnicku zahájil oslavy státního svátku 28. října. "Je to nejdůležitější státní svátek v roce. Rozhodně by neměl zevšednět. Samostatný stát se nám může zdát jako samozřejmost, ale naši předci o něj museli usilovně bojovat," řekl.

Nová odběrová místnost se nachází v přízemí zdravotního střediska SALUS na Dobnerově ulici č. 26 v Olomouci. Foto: archiv AGEL
Klaus: 28. říjen je nejdůležitější státní svátek

"Já věřím, že dnešní den znamená nejen pro mě, ale i pro každého občana této republiky mimořádné výročí. Výročí mimořádné události, na kterou generace našich předků čekaly celá staletí. Myslím, že je naší povinností, abychom si ji každý rok opravdu připomněli a abychom se zamysleli nad tím, co z ní plyne pro náš dnešek," řekl prezident poté, co se ženou Livií položil na Hradčanské náměstí v Praze položil věnec k památníku prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Hodinu po Klausovi přišel na náměstí i předseda vlády Stanislav Gross. Řekl, že lidé by se měli občas vrátit se k tomu, co Masaryk říkal - že každý stát se udržuje těmi ideály, na jejichž základě vznikl: "V dennodenním chvatu někdy ani neuvědomujeme hloubku této myšlenky. Česká republika tady není odnepaměti. Za státnost, za vznik našeho státu museli lidé bojovat, pokládali za něj i životy a možná někdy trochu bagatelizujeme ten automatismus, že tady v tom státě můžeme žít."

Klaus jmenoval generály

Do generálských hodností povýšil 28. října prezident Václav Klaus velitele Univerzity obrany v Brně Františka Vojkovského, ředitele Inspekce ministra obrany Čestmíra Tesaříka, náčelníka sekce operační a bojové přípravy Zdeňka Plchota a šéfa ředitelství personální podpory Petra Mlejnka.

Vyznamenání dostanou asi Brejchová, Vrzáňová, Šebrle a Fajtl

Oslavy vyvrcholí večer, kdy prezident udělí Medaile Za zásluhy a propůjčí Řád T. G. Masaryka a Řád Bílého lva. Zatím se přesně neví, kolik Klaus vyznamená lidí. Loni jich bylo dvacet, letos by jich podle spekulací mohlo být dvacet jedna. Přestože Hrad každý rok seznam oceněných tají, na veřejnosti se již objevila jména některých osobností, které mají ocenění získat.

Jsou mezi nimi herečka Jana Brejchová, krasobruslařka Ája Vrzáňová, olympijský vítěz Roman Šebrle či nedávno zemřelý nejstarší parlamentní stenograf Josef Kocourek. Mezi vyznamenanými budou zřejmě také akademik Václav Hořejší, legendární letec František Fajtl a účastník protikomunistického odboje Otakar Vinklář.

"Myslím, že ten výběr (lidí na vyznamenání) začal opravdu tak někdy v červnu první schůzkou na toto téma, prvním sestavováním těch seznamů. Výběr se upřesňoval, vyjasňoval, škrtal, ubíral, vyvažoval, hledalo se prostě, abychom vyzvedli nejrůznější aktivity lidí v naší zemi, aby to nebylo jednosměrně založené," řekl prezident.

Věří, že výběr najde uznání u české veřejnosti. "Samozřejmě, že tam bude pro někoho jméno, které on by nedal, ale neumím to vybrat lépe," podotkl prezident.

V Lánech zazněla hymna

Tradiční ranní kladení věnců na lánském hřbitově letos zpestřil bojovník proti komunismu Čechošvýcar Jan Šinágl, který účastníky slavnostního ceremoniálu překvapil spontánním zpěvem národní hymny. Nevynechal ani sloku slovenské hymny, která podle něj k Masarykovi neodmyslitelně patří, protože nebyl prezidentem českým, ale československým.

Klaus mu za zpěv poděkoval a řekl, že ceremoniálu dodal důstojnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků