Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Kirchner Guido, ČTK

Když se školy zavřou, bude výuka na dálku povinná, schválila Sněmovna

Pokud se školy kvůli koronaviru znovu uzavřou, budou se muset žáci povinně účastnit distanční výuky. Sněmovna to ve středu schválila v rámci novely školského zákona. Formu výuky na dálku zákon nestanoví, škola ji má přizpůsobit podmínkám žáka. Novela nyní poputuje do Senátu.

Ilustrační foto. Foto: Kirchner Guido, ČTK
Když se školy zavřou, bude výuka na dálku povinná, schválila Sněmovna

„Děti, žáci a studenti budou povinni se účastnit distančního vzdělávání s výjimkou žáků základních, uměleckých a jazykových škol, pro které bude účast na distančním vzdělávání dobrovolná. Škola bude povinna přizpůsobit distanční výuku a hodnocení podmínkám žáka,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Povinná výuka na dálku se má týkat krizového stavu podle krizového zákona nebo uzavření škol z nařízení ministerstva zdravotnictví či krajské hygienické stanice. Nebude se vztahovat pouze na epidemii koronaviru, ale na různé krizové situace, které by mohly nastat.

U dětí, které nemají počítač, tak musí škola podle důvodové zprávy například umožnit, aby si žák učivo a úkoly vyzvedl ve škole, nebo je musí předat telefonicky. Ministerstvo může podle návrhu také určit jiný způsob přijímacích zkoušek nebo ukončování vzdělání.

V pondělí vláda rozhodla, že školy získají státní příspěvek dvacet tisíc korun na každého učitele. Za peníze mají nakoupit počítače a softwary.

Pandemie koronaviru výrazně zasáhla do druhého pololetí uplynulého školního roku. Od 11. března byly školy plošně zavřené, otvírat se začaly postupně a částečně až po dvou měsících. Do konce školního roku byla docházka dobrovolná a děti se mohly učit i z domova.

Do základních škol chodilo v minulém školním roce zhruba 953 tisíc dětí a do středních škol 424 tisíc. Výuky na dálku se neúčastnilo podle odhadů odborníků asi 10 tisíc dětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků