Hlavní obsah

Katarský princ stále bez trestu, Němec prý nepochybil

Ti, kteří předloni předpovídali, že předání kauzy katarského prince Hámida bin Abdal Sáního do jeho země znamená v podstatě jeho propuštění na svobodu, mají stále více důvodů se domnívat, že měli pravdu. Žalobci i po druhém kole prověřování považují za správné rozhodnutí o odložení případu, ve kterém policie zkoumala, zda exministr spravedlnosti Pavel Němec nespáchal svým postupem v kauze trestný čin.

Katarský princ stále bez trestu, Němec prý nepochybil

Policie Němcův postup opakovaně prověřovala, podezření z trestného činu ale nezjistila. Odložení věci odsouhlasilo i nadřízené pražské městské státní zastupitelství, řekl obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.

Pokyn k prověření Němcova postupu při předání Sáního kauzy do Kataru dala bývalá nejvyšší žalobkyně Marie Benešová, kterou vláda předloni na návrh Němce z funkce odvolala. Předloni byl také případ poprvé odložen, nová nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká jej znovu otevřela.

Katarský šlechtic, který byl v ČR v roce 2005 nepravomocně odsouzen ke 2,5 rokům vězení za zneužívání nezletilých dívek, dosáhl toho, co od počátku požadoval. Jeho případ byl předán do Kataru. Vydatně se o to snažil právě ministr Němec.

V srpnu 2005 nastoupil princ do letadla na pražské Ruzyni a od té doby prosakují z Kataru zprávy, že je na svobodě a k žádnému pokroku v případu nedošlo. Na podzim 2006 ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že Katar nevyvíjí žádnou snahu o zahájení soudního jednání. Země navíc již rok blokuje podpis přislíbené smlouvy o vzájemném vydávání stíhaných osob.  

Aféra zaměstnávala média téměř rok

Policie zatkla prince 16. září 2004. [celá zpráva]

Prokázala mu, že ve svém bytě v Praze delší dobu zneužíval 16 mladých dívek. Byl obviněn z pohlavního zneužívání, ohrožování mravní výchovy mládeže a kuplířství a soud ho vzal do vazby. Banální sexuální delikt postupně přerostl ve velkou aféru, která několik měsíců zaměstnávala média.

Bohatý princ nabídl za propuštění z vazby kauci (hovořilo se o 20 miliónech korun) a Obvodní soud pro Prahu 2 ji zpočátku chtěl přijmout, ale státní zástupce podal stížnost. Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl, že Sáního pošle do Kataru, který se zavázal, že bude v jeho stíhání pokračovat. Soudkyně Monika Křikavová byla proti. [celá zpráva]

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová dokonce podala trestní oznámení na Němce. Podezřelé bylo např. to, že ministerstvo zprvu v korespondenci považovalo předání případu za téměř nemožné. Například v dopise ministerstvu zahraničí označil Němcův náměstek předání případu za téměř vyloučené, protože obžalovaný i svědci pobývají na českém území.

Sám Němec nejdřív v dopise katarskému nejvyššímu státnímu zástupci napsal, že do případu nemůže nijak zasahovat a odkázal ho na obvodní žalobce. Později ale ministr překvapivě rozhodl o předání případu do Kataru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků