Hlavní obsah
Letadlo společnosti Smartwings. Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters

Kapitán letadla Smartwings s porouchaným motorem udělal podle ústavu 21 chyb

Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN) zjistil při vyšetřování loňského letu společnosti Smartwings z Řecka do Prahy s porouchaným motorem 21 pochybení kapitána letadla Pavla Veselého. Ten jednal i proti doporučení druhého pilota. Ústav navrhl psychologické vyšetření kapitána letu, do firmy pak poslal kontrolu.

Letadlo společnosti Smartwings. Ilustrační foto Foto: David W Cerny, Reuters
Kapitán letadla Smartwings s porouchaným motorem udělal podle ústavu 21 chyb

Ve čtvrtek o tom informoval server zdopravy.cz. Firma Smartwings podle České televize v reakci na oznámení ústavu sdělila, že se bude řídit veškerými doporučeními vyplývajícími ze zprávy. Podle firmy ale zpráva potvrdila, že se nejednalo o systémovou chybu.

Letoun společnosti Smartwings letěl 22. srpna z řeckého ostrova Samos do Prahy. Letadlu přestal během letu nad Egejským mořem fungovat levý motor, který se posádce nepodařilo znovu nastartovat. Stroj pak pokračoval v nižší letové hladině až do Prahy. Na palubě bylo 170 lidí. Podle odborníků je zvykem v těchto případech nouzově přistát na nejbližším možném letišti.

Ilustrace letu Smartwings QS-1125

Foto: Mapy.cz

"Ignoroval oprávněný požadavek F/O (druhého pilota) na urychlené snížení letové hladiny z důvodu klesající rychlosti letounu po vysazení pohonné jednotky, a ve výsledku tak zapříčinil gradování stresu v posádce," uvedl server ze závěrečné zprávy ústavu.

Podle zprávy Veselý riskoval, i pokud jde o palivo, protože nemohl vědět, zda porucha motoru nesouvisí s kontaminací paliva. Dalším pochybením bylo také zatajení technického problému řízením letového provozu v řadě zemí, neinformování cestujících a nezaznamenání rozhovoru z kokpitu. Podle ústavu tak nelze vyloučit případné ekonomické aspekty chování pilota. Smartwings se od loňského jara potýkaly s výpadkem odstavených letounů Boeing 737 MAX 8.

Veselý ovšem podle zprávy trvá na správnosti svého postupu. "Jsem přesvědčen o tom, že moje bohatá letová praxe je dostatečně velká, abych dokázal zhodnotit všechna rizika spojená s rozhodovacím procesem, nicméně si uvědomuji, že mohou vzniknout okolnosti, které si zaslouží, aby k nim bylo přistupováno s náležitou opatrností," uvedl ve výpovědi.

Smartwings z počátku jednání kapitána hájilo s tím, že postupoval podle bezpečnostních předpisů. Později ho firma zbavila funkce šéfpilota. Jako kapitán Veselý létal i nadále.

O případném postihu kapitána letu zatím zřejmě úřady nerozhodly. V rámci správního řízení může být v případě zjištěného pochybení výsledkem mimo jiné zákaz činnosti či jiný disciplinární postih. Vedle řízení může úřad v krajním řízením podat i trestní oznámení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků