Hlavní obsah
Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo

Kalousek vyzval poslance kvůli smrti disidenta k bojkotu cesty do Číny

Ke zrušení plánované cesty skupiny poslanců do Číny v pátek nedlouho před koncem schůze vyzval kolegy šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Reagoval tak na zprávu o čtvrtečním úmrtí čínského disidenta, básníka a nositele Nobelovy ceny za mír Lioua Siao-poa.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek Foto: Petr Hloušek, Právo
Kalousek vyzval poslance kvůli smrti disidenta k bojkotu cesty do Číny

„Domnívám se, že za této situace není možné, aby Poslanecká sněmovna nevyjádřila svůj názor na to, zda si myslí, že souhlasí, nebo nesouhlasí s tak zásadním potlačováním lidských práv, které vede ke ztrátě svobody i ke ztrátě života,” řekl Kalousek.

Pokud by vedení Sněmovny cestu nezrušilo, vyzval předsedy klubů, aby jejich zástupci na tuto cestu nejezdili.

„Pojedou-li tam pouze komunisté, bude to také nějaký symbol,” dodal Kalousek.

Plakát s fotografíí Lioua Siao-poa v rukou demonstranta před čínskou ambasádou v norském Oslu

Foto: Toby Melville, Reuters

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v souvislosti s úmrtím Siao-poa kondoloval vdově. Mimo jiné připomněl, že se čínský disident inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla.

Poslanci se musí rozhodnout sami

Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že organizační výbor, který cestu schválil, již zasedat nebude. Je tak na rozhodnutí jednotlivých poslanců, zda se cesty zúčastní či nikoli.

Kalouskův poradce Ondřej Jakob řekl, že svou účast již zrušila poslankyně TOP 09 Gabriela Pecková. Další člen delegace, Radim Holeček, naopak ČTK napsal, že do Číny poletí v každém případě. „Nejsem příznivcem laciných předvolebních gest,” uvedl.

Skupina sedmi poslanců měla odcestovat příští čtvrtek na pozvání čínského velvyslanectví na týdenní návštěvu provincie S'-čchuan. Na programu má jednání s oficiálními představiteli regionu. Cestu schválil organizační výbor Sněmovny v polovině června.

Čína neumožnila léčbu

Čínský politický vězeň Liou Siao-po, který se inspiroval československou Chartou 77, zemřel ve čtvrtek ve věku 61 let na selhání organismu. Trpěl rakovinou jater v konečném stadiu, kvůli které byl v červnu podmínečně propuštěn z vězení do ošetření v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Čínské úřady ale neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí, jak si přál.

Vládu v Pekingu obvinila ze spoluzodpovědnosti za disidentovu smrt předsedkyně norského Nobelova výboru Berit Reissová-Andersenová. Zármutek nad jeho skonem vyjádřili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres a německá kancléřka Angela Merkelová. OSN, Berlín, Paříž i Washington žádají svobodu pohybu pro Liouovu vdovu Liou Siu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků