Hlavní obsah
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) si na jednání vlády pročítá koaliční smlouvu. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Kabinet schválil návrh zákona o zadávání veřejných zakázek

Návrh zákona o zadávání veřejných zakázek v pondělí schválila vláda. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) o tom informovala na svém Twitteru. Ministerstvo si od návrhu slibuje větší transparentnost či snížení byrokracie.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) si na jednání vlády pročítá koaliční smlouvu. Foto: Michal Krumphanzl, ČTK
Kabinet schválil návrh zákona o zadávání veřejných zakázek

Než vláda návrh schválila, musel se resort pro místní rozvoj vypořádat s řadou rozporů. Z původních 1400 zbylo 30 připomínek.

Zákon, který chce ministerstvo přejmenovat na zákon o zadávacích řízeních, musí platit nejpozději od 18. dubna 2016. Do té doby musí ČR převést evropské směrnice do národní legislativy. Zároveň by měl být zrušen dosavadní zákon o veřejných zakázkách a koncesní zákon, související právní předpisy pak čekají úpravy.

Nerozhodne jen nejnižší cena

Nová norma, která určuje podmínky zadávacího řízení, například zakazuje uzavřít smlouvu s účastníkem tendru, který nesplňuje požadavky zákona či zadavatele. Zvyšuje také limit pro povolené vícepráce na 50 procent ze 30 procent, která platí nyní.

Ministerstvo pro místní rozvoj chce také u některých typů tendrů zakázat vybírání vítěze pouze podle nejnižší ceny, respektive zavádí více povinných hodnoticích kritérií. Veřejným institucím chce umožnit zadávat zakázky na právní služby při soudních a správních sporech bez výběrového řízení. Zadavatel by také mohl vyloučit uchazeče, který se dříve neosvědčil.

Podle vyjádření místopředsedy lidovců a ministra zemědělství Mariana Jurečky před jednáním vlády návrh zákona neřeší přístup zahraničních firem s nejasnou majetkovou strukturou k veřejným zakázkám, což odporuje koaliční smlouvě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků