Hlavní obsah
Premiér Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo

K Benešovým dekretům ani Temelínu není co dodat, vzkázal Nečas Rakušanům

Český premiér Petr Nečas v rozhovoru pro rakouský list Kurier uvedl, že ke snahám o opětovné otevírání diskusí o jaderné elektrárně Temelín či Benešových dekretech "není co dodat". Premiér také řekl, že ČR se nepřipojí k zemím eurozóny s finanční pomocí Řecku a naopak podporuje další rozšiřování unie o Chorvatsko, Island či Turecko.

Premiér Petr Nečas Foto: Petr Horník, Právo
K Benešovým dekretům ani Temelínu není co dodat, vzkázal Nečas Rakušanům

Pomoc zadluženému Řecku, kterou připravuje zóna zemí se zavedeným eurem a která může dosáhnout až 110 miliard eur (2,73 biliónu Kč), ostře kritizovalo Slovensko. Odmítlo se k ní připojit. Česko do eurozóny zatím nepatří.

"Záchranný plán (pro Řecko) bereme na vědomí. Nemáme ale v úmyslu se k pomoci Řecku připojit. Pro Česko představuje nynější delegování finančních kompetencí z národní úrovně na evropskou nepřekročitelnou hranici," uvedl český premiér. Termín, kdy by Česko mohlo euro zavést, neuvedl. Podle něj vyvstává teď spíš otázka, jestli je eurozóna se svými problémy vůbec schopna nové členy přijmout.

Dekrety jsou nezměnitelnou záležitostí

Kurier podotýká, že český prezident Václav Klaus vystupuje jako euroskeptik. Nečas by mluvil prý spíš o eurorealismu. Deníku řekl, že ČR je "odpovědný člen EU" a zastánce rozpočtové disciplíny a důsledného prosazování stabilizačního paktu. Podporuje i další rozšiřování společenství. "Jsme jednoznační zastánci budoucího rozšíření: Chorvatsko a další země regionu, také Turecko nebo Island - každá země, která má zájem o přistoupení a splní podmínky, by měla dostat možnost požívat výhod jednotného trhu, který pokládám za hlavní přednost EU," řekl v rozhovoru český premiér.

Podle něj Česko "utrpělo obrovskou ztrátu prestiže" kvůli pádu vlády v době českého předsednictví. Svou autoritu si prý může získat zpět hlavně tak, že se stane zemí, která je bez tlaku zvnějšku schopna stabilizovat své finance, snížit zadlužení a dosáhnout vyrovnaného rozpočtu. Ten by ČR měla mít v roce 2016, uvedl Nečas.

V rozhovoru padla zmínka i o tzv. Benešových dekretech, které zbavily Němce v poválečném Československu občanství a majetku, a o jaderné elektrárně Temelín. Proti dekretům i proti Temelínu Rakousko dlouhodobě protestuje.

Na otázku, zda by mezi oběma zeměmi neměla začít nová diskuse o obou tématech, český premiér odpověděl: "Diskuse o mnoha záležitostech jsou přínosné, ale v některých případech není co dodat. Pokládám Benešovy dekrety za nezměnitelnou záležitost a otázka ohledně jaderné elektrárny Temelín a spolupráce v této otázce byla upravena už dohodou z Melku."

Kurier píše, že Nečas není v české politice žádným nováčkem a "nejdůležitějším motorem jeho kariéry byl jeho politický pěstoun" Václav Klaus. Na své dráze dosáhl podle listu vrcholu nyní, když se stal předsedou vlády. Ve funkci hned přišel s bolestivým balíkem úsporných opatření. Kurier připomíná, že politik začal šetřit i sám. Nemá ochranku a na cesty do sousedních zemí nelétá, ale jezdí autem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků