Hlavní obsah

Jsou to šaškové, řekl Šlouf k vyřazení z pražské kandidátky

Miroslav Šlouf nakonec nepovede pražskou kandidátku Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ). V pozici lídra ho nahradí stávající ministr dopravy Rusnokovy vlády v demisi Zdeněk Žák. Jedná se už o několikátého člena vlády, která se prezentuje jako nadstranická, jenž bude kandidovat ve volbách za SPOZ.

Jsou to šaškové, řekl Šlouf k vyřazení z pražské kandidátky

„Předsednictvo jednoznačně v poměru 13 hlasů ku dvěma řeklo, že si přeje pana Žáka,” komentoval volbu místopředseda a mluvčí strany Vladimír Kruliš.

Šlouf se do čela pražské kandidátky dostal poměrně nečekaně ve středu večer. Podle zdroje z vedení SPOZ Šlouf svým zvolením lídrem ostatní straníky převezl a údajně to udělal natruc Zemanovi. Některým představitelům strany se to ale výrazně nelíbilo.

Někdejší předseda strany Vratislav Mynář v pátek řekl, že pražská organizace zvolila Šloufa do čela kandidátky proto, že v době svého zasedání neměla písemný souhlas Žáka k tomu, aby jej na kandidátku zapsala. "Mirek Šlouf je určitě výborný lobbista, ale já to beru spíše jako takovou trošku legraci ze strany pražské organizace a ze strany Mirka Šloufa," prohlásil.

Šlouf ještě před páteční tiskovou konferencí, kde zazněla jména krajských lídrů, řekl, že se ke svému vyškrtnutí v současné době vyjadřovat nechce. "Samozřejmě že se nějaký plán rodí," poznamenal. Nechce jej konkretizovat, protože vyzrazený plán je k ničemu. "Jsou to šaškové," řekl na adresu předsednictva, které ho na čtvrtečním jednání vyškrtlo.

Další ministr kandiduje

Ve čtvrtek večer předsednictvo strany projednalo a schválilo 14 kandidátních listin, jejich podobu však nezveřejnilo a až do pátečního poledne se snažilo utajit, zda Miroslav Šlouf uhájil pozici lídra.

Tisková konference strany SPOZ na které představili lídry do sněmovních voleb. Na snímku zleva Martin Pecina, Vratislav Mynář, Zdeňek Žák, František Koníček a František Lukl.

Foto: Petr Horník, Právo

Vztahy Šloufa s prezidentem Milošem Zemanem, kterému svého času dělal poradce, v posledních dnech ochladly. Zeman se od Šloufa odstřihl poté, co údajně prohlásil, že přesvědčil Vladimíra Remka stáhnout svou prezidentskou kandidaturu, a usnadnil tak Zemanovi cestu na Hrad.

Prezident Miloš Zeman na dotaz, jak hodnotí výměnu v čele kandidátky zemanovců, zopakoval v pátek při návštěvě Pardubického kraje, že se nezabývá vnitřními záležitostmi stran. Poznamenal jen, že u každé strany rozhoduje ve volbách nejen program, ale i kvalita jejích osobností. „Domnívám se, že pan ministr Zdeněk Žák je bezesporu velmi kvalitní,“ prohlásil.

Žák se stane už sedmým ministrem vlády v demisi Jiřího Rusnoka, který se zapojí do volebního klání. Pět členů kabinetu kandiduje ve volbách za zemanovce, po jednom pak za lidovce a ČSSD. Rusnokova vláda se přitom prezentuje jako nadstranická.

Pecina, Toman, Lukl...

Hradní kancléř Vratislav Mynář na tiskové konferenci představil i další lídry krajských kandidátek. Moravskoslezskou povede ministr vnitra Martin Pecina, lídrem v Jihomoravském kraji je ministr pro místní rozvoj František Lukl a v Ústeckém kraji ministr zemědělství Miroslav Toman. Ministr práce a sociálních věcí František Koníček bude dvojkou Středočeského kraje. Lídrem zlínské kandidátky je kancléř prezidenta Mynář, olomoucké šéf úřadu vlády Radek Augustin a v jižních Čechách bývalý ministr Miloš Kužvart.

V čele liberecké kandidátky je bývalý fotbalista a sportovní ředitel FC Slovan Liberec Jan Nezmar, ve středočeské lékař Miloš Adamec. Zpěvák Daniel Hůlka povede SPOZ na Hradecku a šéf strany Zdeněk Štengl v Pardubickém kraji. Do čela kandidátky na Vysočině se postaví ekonomka Ilona Švihlíková, v Plzni listinu povede odborář Miroslav Seemann a v Karlovarském kraji předseda regionální organizace SPOZ Josef Kvasnička.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků