Hlavní obsah
Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček při rozhovoru pro deník Právo Foto: Petr Horník, Právo

Chybí krůček k dalšímu zavření provozoven, varuje Havlíček

Česká republika je podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jen krůček od návratu do čtvrtého stupně rizika v protiepidemickém systému PES. Ve videu natočeném v jedné z restaurací, které v neděli zveřejnil na twitteru, apeloval na provozovatele barů a restaurací, aby dodržovali platná opatření.

Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček při rozhovoru pro deník Právo Foto: Petr Horník, Právo
Chybí krůček k dalšímu zavření provozoven, varuje Havlíček

V sobotu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že policie v noci řešila případy, kdy restaurace zůstaly otevřené i po 22:00.

Po třinácti dnech, kdy se rizikové skóre systému PES drželo na úrovni třetího stupně, který otevření restaurací a obchodů umožnil, se v neděli ráno vrátilo na 64 bodů odpovídajících přísnějšímu, čtvrtému stupni.

Apeloval na provozovatele restaurací

„Bohužel z toho pandemického úhlu pohledu se pohybujeme na úrovni tři až čtyři systému PES a chybí krůček k tomu, abychom se opětovně posunuli do 'čtyřky', což by znamenalo opětovně zavření provozoven,” uvedl ministr dopravy a průmyslu a obchodu.

Otevření barů a restaurací podle něj bylo podmíněno tím, že se budou dodržovat náročnější hygienická pravidla. Apeloval na provozovatele, aby dodržovali nařízenou poloviční kapacitu hostů, limit jen čtyř osob u jednoho stolu a otevírací dobu do 22:00 hodin.

„Není to z toho důvodu, že bychom chtěli někoho šikanovat. Je to proto, že bychom se chtěli co možná nejrychleji vrátit do běžného života. Bohužel v té situaci ještě nejsme,” dodal. Je podle něj třeba ještě pár dní vydržet, aby brzy mohl být úplně normální režim. Porušováním pravidel podle něj lidé trestají podnikatele, kteří se chovají seriózně, ne vládu ani epidemiology.

Restaurace jsou otevřené od čtvrtka

Restaurace, bary, hotely, služby a většina obchodů mimo potravin a dalšího základního zboží byly uzavřeny od 14. října. Znovu otevřít mohly ve čtvrtek 3. prosince.

Policie v sobotu uvedla, že by měla mít k dispozici kompletní data o tom, kolik případů nedodržování nařízení o víkendu řešila, začátkem příštího týdne.

Anketa
Myslíte si, že čtvrteční otevření restaurací se mohlo za tři dny projevit na skóre PES?
Ano
22.7 %
Ne
77.3 %
Celkem hlasovalo 25808 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků