Hlavní obsah
Inscenace Naše násilí a vaše násilí Foto: Divadelní svět Brno

Ježíš znásilňující muslimku v inscenaci v Brně popouzí aktivisty, svoboda projevu tady prý neplatí

Hra Vaše násilí, naše násilí popouzí křesťanské aktivisty do té míry, že na internetu sesbírali na 6000 podpisů proti jejímu uvedení v rámci festivalu Divadelní svět Brno. Petici v úterý předali brněnskému primátorovi Petru Vokřálovi (ANO). Aktivisté mají za to, že svoboda projevu je selektivní a na podle nich „zvrácenou produkci” se nevztahuje.

Inscenace Naše násilí a vaše násilí Foto: Divadelní svět Brno
Ježíš znásilňující muslimku v inscenaci v Brně popouzí aktivisty, svoboda projevu tady prý neplatí

V inscenaci postava Ježíše znásilňuje muslimskou ženu. Proti hře se ohradila církev a někteří politici. Na den uvedení hry, tedy sobotu 26. května, připravují křesťanští aktivisté protest. Bude pokojný, zdůraznil jeden z aktivistů Jan Rozek.

Podle otevřeného dopisu divadelní hra svým obsahem zcela vybočuje z ústavního práva na svobodu projevu a svobodu umělecké tvorby.

„Jako křesťané se cítíme jako občané druhé kategorie,” řekl Igor Tesařík, který dopis přečetl zastupitelům.

Zastupitelstvo řešilo hru už 10. dubna, kdy koaliční lidovci a opoziční komunisté neuspěli s návrhy na vyjmutí představení z programu festivalu. V úterý už se k tématu žádná debata nerozproudila.

Primátorův náměstek pro kulturu Matěj Hollan (Žít Brno) už dříve uvedl, že kultura musí být nezávislá na názorech aktuálního politického dění a snahy o zakázání nebo stažení divadelních představení nepatří do vyspělé liberální demokracie. „Můj názor zůstává stejný,” uvedl Hollan.

Již dříve se proti uvedení hry ohradili biskupové. [celá zpráva]

Inscenace coby schvalování terorismu?

„Brno se nepochopitelně snaží být ostrůvkem nesprávně chápané ‚svobody‘, jakéhosi ‚bezbřehého liberalismu‘, kdy pod rouškou svobody projevu odmítá zasáhnout proti zjevně zvrácené produkci, na kterou již svoboda projevu nedopadá,” stojí v otevřeném dopise, který avizuje další občanské a právní kroky.

Dopis naznačuje, že Národní divadlo Brno jako právnická osoba by se uvedením hry na svém festivalu mohlo dopustit trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod, ale také schvalování terorismu.

Prozatím podali aktivisté trestní oznámení na neznámého pachatele, které městské státní zastupitelství odložilo.

Festival se věnuje svobodě

Ředitel divadla Martin Glaser v minulosti opakovaně řekl, že změny v programu festivalu nechystá. Tématem festivalu je letos svoboda.

Představení lublaňského divadla v režii Olivera Frljiče považují dramaturgové festivalu sice za extrémní polohu umění, avšak za legitimní součást evropského divadla. Lidé si mají udělat vlastní názor. Představení je vyprodané.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků