Hlavní obsah

Jediný Hřib byl proti žádosti hejtmanů. Podpořil ji, aby předešel lynči Pražanů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Aktualizováno

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v neděli jako jediný hlasoval proti společnému usnesení hejtmanů ke stavu nouze. Nakonec se k němu ale připojil, protože nechtěl, aby Pražané čelili mediálnímu lynči, a aby lidé z ostatních krajů jezdili do otevřených pražských obchodů. Jsem lékař, situace by se zhoršila, řekl Novinkám. Asociace krajů v usnesení k žádosti připojila i výzvu k parlamentním stranám, aby se domluvily na dalším postupu boje s epidemií covidu-19.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Hřib na jednání zastupitelstva hl. m. Prahy 19. září 2019.

Článek

Hřib ve svém prohlášení uvedl, že nemá smysl, aby v hlavním městě jako jediném v republice nouzový stav neplatil. Otevření obchodů a služeb v Praze by podle něj mohlo vést k mediálnímu lynči Pražanů a většímu množství příjezdů lidí z dalších krajů.

Otázku možné protiústavnosti žádosti o prodloužení nouzového stavu nechtěl komentovat. „Nejsem vystudovaný právník, ale jsem vystudovaný lékař. Takže vím, že epidemie by se zhoršila, kdyby se z jiných krajů jezdilo nakupovat do Prahy, kde by byly otevřené obchody na rozdíl od zbytku země,” uvedl pro Novinky primátor Hřib.

Školy otevřít od března, úřady hned. Na čem se vláda dohodla s kraji

Domácí

Krize důvěry občanů

Řešení pandemie covidu-19 už podle něj není pouze epidemiologický problém. „Jedná se i o zásadní krizi důvěry občanů. Lidé už nevěří opatřením, protože ti, kdo je zavádějí, je sami nedodržují,” uvedl. Prosazoval proto „restart” v podobě ukončení nouzového stavu a zavedení mírnějších opatření podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. „Věřím, že by pak lidé opatření lépe dodržovali, kdyby takovou sebereflexi vláda projevila,” míní.

S názorem však zůstal osamocen a jako jediný hlasoval proti společné deklaraci hejtmanů.

Pokud by byla Praha výjimkou, její situaci by to zhoršilo

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že by nouzový stav mohl platit jen v regionech, které o to požádají. Podle Hřiba však nemá smysl, aby Praha jako jediná fungovala v jiném režimu než zbývající regiony. „Kolegům hejtmanům (hlasování) nevyčítám, řeší často úplně jiné problémy než my,” uvedl. Zdravotnictví v Praze má také podstatně větší rezervy, doplnil.

Hejtmani mluví o otevírání škol, obchodů či skiareálů

Domácí

V Praze tak má také pokračovat nouzový stav. Opak by podle Hřiba vedl přesně k opačnému efektu, než o který usiluje. „Pokud by totiž v Praze byly otevřeny služby, maloobchod a sportoviště a v jiných krajích nikoliv, tak by do hlavního města masivně proudili lidé odjinud, což by situaci ještě zhoršilo,” uvedl. Pražané by podle Hřiba navíc mohli čelit mediálnímu lynči ze strany Babiše kvůli zhoršení epidemie, i když by za to sami nemohli.

Hřib svolal jednání koalice i opozice v hlavním městě. „Pečlivě jsme zvážili všechny okolnosti a v konečném důsledku se jednomyslně shodli, že nelze připustit výše uvedenou situaci a je nezbytné se připojit k žádosti všech ostatních krajů o nouzový stav,” uvedl. Věří, že úpravy opatření podle požadavků hejtmanů by mohly alespoň částečně vést ke zlepšení situace. „Pokud se nic nezmění, stále budeme ve zvládání pandemie na chvostu Evropy. Nemůžeme dál fungovat jako dosud, to nikam nevede,” dodal.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám