Hlavní obsah
Hejtman Jiří Zimola a poslankyně Vlasta Bohdalová v debatě s členy studentského petičního výboru. Foto: Vladimír Vácha, Právo

Je to vydírání, označil hrozbu studentskou stávkou kvůli komunistce Zimola

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) chápe postup studentů, kteří chtějí ve čtvrtek stávkovat kvůli tomu, že školství v kraji vedou komunisté, jako vydírání. Zimola tvrdí, že studenti nedodrželi slovo tím, že v sobotu na náměstí uspořádali demonstraci proti současné krajské koalici, přitom mu prý slíbili, že půjde pouze o shromáždění k výročí 17. listopadu.

Hejtman Jiří Zimola a poslankyně Vlasta Bohdalová v debatě s členy studentského petičního výboru. Foto: Vladimír Vácha, Právo
Je to vydírání, označil hrozbu studentskou stávkou kvůli komunistce Zimola

"Myslel jsem si, že studenti jsou dostatečně gramotní na to, aby pochopili, že změnu ve vedení kraje neudělám. Ani nemůžu, protože o obsazení radních rozhoduje zastupitelstvo," řekl v pondělí Zimola.

Resort školství v kraji vede Vítězslava Baborová (KSČM). Ještě před jejím zvolením na ustanovujícím zastupitelstvu učitel třeboňského gymnázia Martin Rosocha sepsal petici proti tomu, aby krajské školství vedl zástupce komunistů. Petici už podepsalo přes 8500 lidí. Studenti třeboňského gymnázia minulé pondělí vstoupili do stávkové pohotovosti a postupně je podpořily další školy včetně Jihočeské univerzity.

Zástupci studentů se minulou středu sešli s hejtmanem. "Mrzí mě, že se teď chovají jinak, než na našem setkání slíbili. Nepřijali ani můj návrh na formě spolupráce v krajském školství. Navíc prý na demonstraci opakovali chybnou rétoriku, že krajská radní může odvolávat ředitele škol, přitom jsem jim vysvětloval, že to není pravda," řekl Zimola.

Podle studentů o vydírání nejde

"Využíváme pouze zákonných prostředků k tomu, abychom vyjádřili svůj názor. Myslíme si, že není důležité, jestli se o sobotní akci budeme bavit jako o shromáždění nebo o demonstraci. Chtěli jsme jen rozpoutat debatu na toto téma a to se nám snad podařilo. Rozhodně nemáme pocit, že bychom pana hejtmana nějak vydírali," řekl Šimon Heller z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity.

Studenti po sobotním shromáždění na českobudějovickém náměstí uvedli, že pokud hejtman bude trvat na tom, aby školství vedli komunisté, vstoupí ve čtvrtek dopoledne do hodinové stávky. Vůdce studentů třeboňského gymnázia Dominik Hořejší uvedl, že by se ještě rád s hejtmanem do čtvrtka sešel a problém probral. "Po tom všem, co se v sobotu stalo, nevím, zda má další jednání ještě smysl. Zatím mě nikdo ze studentů nekontaktoval," řekl Zimola v pondělí po poledni.

Volby v Jihočeském kraji vyhrála ČSSD. Následně vytvořila koalici s druhými komunisty. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu má ČSSD s KSČM 31 křesel.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků