Hlavní obsah
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo

Je to ponaučení, přiznal Stropnický po schůzce se Sobotkou

Ministr obrany Martin Stropnický chápe celou aféru ohledně výroku na adresu případného umístění vojsk NATO na českém území jako ponaučení. A to prý hlavně vzhledem k tomu, jak byla podle něj překroucena věta, již pronesl. Řekl to novinářům poté, co se na toto téma bavil s premiérem Bohuslavem Sobotkou.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) Foto: Milan Malíček, Právo
Je to ponaučení, přiznal Stropnický po schůzce se Sobotkou

„Je to ponaučení. Nepůjdu stát frontu do mrazů k hradu do Canossy (metafora pro pokoru a prosbu o milost, pozn. red.), ale vzhledem k tomu, že už teď vím, čeho jsou někteří schopni ve fabulaci nebo manipulaci s tou větou, tak se podle toho určitě zařídím,“ řekl Stropnický po čtvrthodinovém setkání se Sobotkou.

Stále trvá na tom, že agentura Reuters, pro kterou pronesl slova o vojácích NATO, jeho výpověď překroutila. Měl prý na mysli slova o stálém působení vojsk NATO v ČR. „Považuji to za hrubou manipulaci i poškození našeho jména v zahraničí tím novinářem,“ prohlásil.

Rozhovor agentury Reuters s ministrem Martinem Stropnickým

Video: Ministerstvo obrany ČR

Sobotkovi prý zopakoval stanovisko, které ve středu dopoledne přijala Sněmovna jako své usnesení a v kterém se deklaruje ochota zhostit se závazků vyplývajících z členství v Severoatlantické alianci. [celá zpráva]

Rozmístění vojsk v ČR není na pořadu dne

Přiznal však, že nebylo na místě vůbec se bavit o případném rozmístění vojsk NATO v České republice. „Nebylo úplně předmětné bavit se o rozmístění vojsk, protože skutečně v této fázi vůbec nejsme, jsme spíš ve fázi, kdy bychom měli – a to taky uděláme – být k dispozici státům, které tu naléhavější potřebu mají. To je zhruba všechno,“ komentoval setkání s premiérem.

Přitom odmítl, že by ho Sobotka nějakým způsobem káral, šlo prý o rovnocenné jednání. „Mluvili jsme o tom jako partneři, ne jako profesor a žák. Necítím se být žákem, nejsem bůhvíjak namyšlený, myslím si, že mám nějakou pokoru k té funkci, ale zároveň si za tím svým stojím,“ řekl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků