Hlavní obsah
Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo

Janota nechce půjčit tunu zlata pro český pavilón na výstavě Expo

Ministr financí Eduard Janota není příliš nakloněn zapůjčení tuny zlata ze státního pokladu na tuzemskou expozici v rámci nadcházející výstavy Expo. Zlato má být přetaveno do podoby kapky, která má coby jeden z multifunkčních exponátů reprezentovat Českou republiku. O případném poskytnutí zlata bude rozhodovat vláda.

Ministr financí Eduard Janota Foto: Petr Hloušek, Právo
Janota nechce půjčit tunu zlata pro český pavilón na výstavě Expo

Generální komisař Pavel Stehlík ve čtvrtek řekl, že u ministrů nevidí vůli k bezúplatnému půjčení tuny zlata, které je nutné pro provoz jednoho z exponátů. Vláda si podle Stehlíka klade příliš podmínek. "Nejsme tomu příliš nakloněni," uvedl na dotaz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

"Vidí v tom velké riziko," popsal Stehlík postoj ministrů včetně šéfa financí Eduarda Janoty. Nikdo se prý pod zápůjčku nechce "podepsat". V pondělí bude o zápůjčce jednat kabinet na svém zasedání. Pokud ji neschválí, je prý Stehlík připraven na náhradní řešení, které ale nepřiblížil.

Na expozici se podíleli přední čeští umělci

Foto: Novinky

Zlato od státu si chce půjčit pro exponát nazvaný Czeknowlogy, který umožní převádět lidské emoce do podoby tvarů, barev, zvuků nebo vůní. Kancelář připravující českou účast na světové výstavě plánuje, že návštěvníci si v modulu sednou na senzorické křeslo, které zaznamená jejich pocity při pohledu na obří kapku z ryzího zlata.

Emoce jako osobní parfém

"Technika snímání emocí se určitým způsobem užívá i na detektoru lži," řekl již dříve Stehlík. "Federico Díaz ale vymyslel způsob, jak emoce přeměnit na tvary nebo vůně," doplnil. Každý pětistý návštěvník českého pavilónu tak dostane příležitost nechat si podle vlastních pocitů při pohledu na zlatou kapku namíchat osobní vůni. Tu podle Stehlíka dostane ve flakonu ve tvaru kapky.

Zlaté cihly by podle záměrů přípravné kanceláře do Číny půjčila Česká národní banka, po skončení světové výstavy by byly vráceny státu zpátky. Nyní ale tento postup není jistý. Právo v únoru napsalo, že Stehlík sjednával pro transfer zlata pojištění u britské společnosti Lloyds. "Jako nejstarší a největší svého druhu na světě pojistí vše - od tankeru až po nohy modelky. Musíme pokrýt všechna rizika včetně přesunů zlata. Víme, že nás pojištění bude stát několik miliónů," řekl Stehlík.

Reprezentovat bude i Jára Cimrman

Českou expozici tvoří 20 kubusů s uměleckými exponáty, přičemž Czeknowlogy má být jen její část. Vše má být uspořádáno do podoby symbolického města. Většina exponátů se snaží představit současné Česko, do minulosti jsou zaměřeny jen takzvané "české perly" jako Karlův most, lodní šroub nebo fiktivní génius Jára Cimrman. [celá zpráva]

Zvenčí český pavilon pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města. Světovou výstavu Expo 2010 v Šanghaji Číňané zahájí 1. května a už 17. května bude na výstavišti český národní den. Česká vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků