Hlavní obsah

Jak bude vypadat plošné testování na koronavirus

Novinky, Jan Menšík

Plošné testování občanů začne ve středu a bude trvat až do 15. ledna. Hlavní hygienička Jarmila Rážová apelovla na lidi, aby se šli otestovat, protože tím pomůžou sobě, ale i zjištění reálné epidemiologické situace v Česku.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová

Článek

„Cílem tohoto testování je včasné odhalení infekčních osob. A tím, že je takto odizolujeme, zamezíme dalšímu šíření nákazy. Tím, že se zúčastníme testování, přispějeme k rychlejšímu návratu do běžného života,” shrnula na úvod konference hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Druhý PES od úterý. Plošné antigenní testy změní statistiky

Koronavirus

Lidé, kteří se nechají otestovat, podle Rážové přispějí ke zjištění epidemiologické situace v České republice, ale také jim to pomůže zjistit, zda nejsou pozitivní a nevědomky například nešíří nákazu. Při otestování před Vánoci navíc mohou lidé zabránit případnému přenesení nákazy na zranitelné členy rodin během vánočních návštěv.

Pokud člověku s příznaky vyjde pozitivní test, nemusí již výsledek potvrzovat pomocí PCR testu, ale nakažený zamíří rovnou do izolace a budou ho trasovat hygienici. „U lidí, kteří jdou na test, nemají příznaky a test vyjde pozitivní, tak zde je nutné potvrzení pomocí PCR metody,” upřesnila Rážová.

Negativní test nemusí nic znamenat

Upozornila však na to, aby lidé nepodléhali falešnému uspokojení z negativního výsledku testu. Takový výsledek podle ní znamená to, že v době odběru člověk nebyl pozitivní, což ale neznamená, že o pár hodin či dní později se nemohl nakazit. „Je třeba využít opakovaného testování,” doplnila.

Testování, při němž budou využity antigenní testy, by podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohlo začít ve středu 16. prosince a potrvá předběžně do 15. ledna. Využity budou antigenní testy, které se provádějí výtěrem z nosu, a jejich výsledek je znám do 20 minut.

„Antigenní testy jsou vhodné pro hromadná testování, u osob s příznaky jsou vysoce spolehlivé,” dodala Rážová.

Testy budou pro občany zdarma a bude možné se nechat testovat každých pět dní. Lidé se musí objednávat pomocí rezervačního systému na konkrétní čas. Kolik zájemců stihne dané zařízení otestovat během hodiny, je pak podle člena centrálního řídícího týmu Covid-19 Petra Šnajdárka na rozhodnutí a možnostech daných institucí.

O testování je mezi občany velký zájem a na některých místech jsou termíny již téměř beznadějně zaplněny. I proto se budou navyšovat kapacity, uvedl Šnajdárek. „Kapacity se navyšují. Jedná se s odběrovými místy jednotlivých krajů, které vyžadují armádu,” doplnil.

Do testování se podle Šnajdárka zapojí 216 odběrových míst a dalších 168 antigenních center. Dále se lidé budou moci otestovat u zapojených praktických lékařů, zubařů i ambulantních specialistů.

Podle stomatologa zastupujícího Iniciativu Lékaři pomáhají Česku Radka Mounajjeda se v rámci iniciativy zapojilo přes 700 zdravotnických zařízení. „I když nenajdete svého lékaře na našich stránkách, doporučuji se informovat v dané ordinaci,” poradil Mounajjed.

V prvním čtvrtletí má být očkováno 1,1 milionu lidí

Domácí

Právě praktici ze Sdružení praktických lékařů upozornili, že zapojení do testování bude dobrovolné, a připomněli, že ne všichni mají na testování čas a kapacity. K plošnému testování doporučují podle prohlášení využít síť odběrových center.

Požádal, aby se pacienti domlouvali s lékaři nejprve telefonicky a nechodili do ordinací bez objednání. „Nechceme, aby se lidé, kteří do ordinace přicházejí na testování potkávali s běžnými pacienty,” vysvětlil předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám