Hlavní obsah
Kateřina Jacques (vpravo) oznámila svou rezignaci na funkci předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených. Foto: Stanislav Peška, ČTK

Jacques vzdala post šéfky poslanců zelených, chce udržet rebelky

Kateřina Jacques v pondělí odpoledne oznámila, že rezignuje na post předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených. Dělá to prý pro stabilitu strany i koalice. Rebelky z poslaneckého klubu zelených Olga Zubová a Věra Jakubková v posledních dnech hovořily o odchodu ze sněmovního klubu SZ.

Kateřina Jacques (vpravo) oznámila svou rezignaci na funkci předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených. Foto: Stanislav Peška, ČTK
Jacques vzdala post šéfky poslanců zelených, chce udržet rebelky

"Chci dát prostor dohodě, která by umožnila naše dobré fungování," řekla Jacques. Očekává, že poslankyně Jakubková a Zubová přestanou dávat ultimáta a hrozit odchodem z klubu.

"Věřím, že tohle všechno je stabilizace situace, a Kateřině za to děkuji," dodal předseda Strany zelených Martin Bursík. Jacques po oznámení odchodu z funkce obdržela kytici.

Zubová: O funkci nám nešlo, na situaci se nic nemění

"Je to překvapivý krok. Vůbec nám nešlo o funkci, o její hlavu, jde o komunikaci v klubu," reagovala pro Novinky Zubová, která spolu s Jakubkovou minulý týden vyjadřovala své výhrady k jednání Jacques. "O nic takového jsme neusilovaly,“ dodala Zubová s tím, že krok Jacques na situaci nic nemění.

Vyloučila, že by ona nebo Jakubková o uvolněnou funkci stály. V tom případě by křeslo šéfa klubu zelených zbylo na Přemysla Rabase, protože další zástupci strany ve Sněmovně, Martin Bursík a Ondřej Liška, jsou zároveň ministry. "Budu podporovat kandidaturu Přemysla Rabase," řekla k tomu Jacques.

Spory mezi zelenými se týkají hlavně postoje k umístění amerického radaru v ČR či privatizace nemocnic. "Dostáváme se do situace, že nevíme, co bude obsahem, jaké je stanovisko. Toto si myslím, že není v pořádku,“ uvedla dříve Jakubková ke způsobu projednávání zákonů i jejich zařazování na program schůze.

Bursík si na schůzku s rebelkami vezme Lišku

Přestože se šéf zelených Martin Bursík a Zubová a Jakubková dohodly na rozhovorech, zatím spolu nemluvili. Potřebují k tomu totiž zřejmě svědka, a tím má být místopředseda strany a ministr školství Ondřej Liška.

Vyplývá to z dopisu, který Bursík Jakubkové se Zubovou podle svých slov během pondělí adresoval. Bursík Právu řekl, že v dopise potvrdil "svoji vůli se s nimi setkat“.

Rebelky však odmítly rozhovory mezi čtyřma očima a žádali schůzku ve trojici, což zase zřejmě nevoní Bursíkovi.

Jakubková čekala Bursíkovu nabídku k jednání dříve. "Sejdeme se tak jako tak. A k přítomnosti Ondřeje Lišky bych řekla, že jde o reakci na upozornění, že bychom mohly Martina Bursíka sexuálně obtěžovat. Tedy, že bychom ho z toho obvinily, ne, že bychom se na něj sápaly. Taková věc padla na jednání poslaneckého klubu,“ přiblížila Jakubková.

Jednat by se mělo o situaci celé strany, míní Bursík

Bursík by ale s rebelkami nechtěl jednat o vztazích uvnitř klubu. "To znamená, že by se mnou jednaly jako s předsedou strany o vnitrostranickém dění. Klubové věci se budou řešit na klubu. Proto jsem navrhl pro případ, že budou trvat na tom, aby byly dvě, že si s sebou vezmu Ondřeje Lišku jako místopředsedu strany,“ řekl Bursík.

"Jsem připraven bavit se konstruktivně s kýmkoli z klubu v jakékoli kombinaci,“ reagoval pro Právo Liška.

Vztahy zelených v klubu poznamenalo, že pro asistenty poslanců Zubové a Jakubkové, tedy pro Matěje Stropnického a Jiřího Gutha byly zablokovány elektronické dveře ostatních poslanců. Jacques to vysvětlila obavami o soukromí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků