Hlavní obsah
Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo

Já zas neumím česky, hájil Babiš angličtinu Schillerové

Premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil, proč jej příliš netrápí angličtina ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO). Český ministerský předseda připustil, že on zas neumí dobře česky, nijak se tím netají a nemá s tím problém.

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) Foto: Jan Handrejch, Právo
Já zas neumím česky, hájil Babiš angličtinu Schillerové

„Paní Schillerová je velice pracovitá ministryně, má tah na branku,” obhajoval Babiš v rozhovoru pro server iDnes podřízenou. „Tu angličtinu asi neumí dobře,” připustil následně s tím, že zná projev ministryně pouze z médií.

„Ta nějaká akce proti ní, pan Kalousek taky nemluvil, každý umí něco,” dodal premiér na vysvětlenou a pokračoval, že angličtina je důležitá a bylo by dobré, kdyby světový jazyk ministři ovládali.

„Já zase neumím mluvit dobře česky. Tak já to přiznávám, všem se omlouvám, ale nemám s tím problém. Zase umím jiné věci,” dokladoval premiér, že čeština není jeho mateřským jazykem, byť se prý stále učí.

Jazyková vybavenost ministryně se dostala do centra pozornosti po tvrzení Hospodářských novin, že se šéfka státní kasy kvůli úrovni své angličtiny neúčastní netlumočených jednání na evropské úrovni.

Schillerová reagovala, že je to lež, a argumentovala tím, že v Bruselu prý mluví zásadně anglicky a tlumočníka nevyužívá.

Když se s ní následně pokoušela vést redaktorka Prima CNN News rozhovor v angličtině, ministryně se otočila a odešla, což následně označila za možnou chybu.

Alena Schillerová utekla od otázky v angličtině

Video: CNN Prima News, Prima FTV

V reakci na sítích také uvedla, že v angličtině není „nejlepší na světě“. „Taky jsem to o sobě nikdy netvrdila. Koneckonců před rokem 89 jsme museli povinně biflovat jiné jazyky. Proto na sobě velmi tvrdě pracuji, poctivě se doučuji a věřím, že i zlepšuji,“ napsala.

Už loni vzbudila Schillerová pochyby o své jazykové kompetenci, když rozpačitě reagovala na dotaz položený v angličtině.

Alena Schillerová loni před jednáním ekofinu

Video: Council of EU

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků